یادداشت/ مرتضی نجفی قدسی

دین را هزینه بی‌کفایتی مسئولان نکنیم

مرتضی نجفی قدسی از فعالان رسانه‌ای در یادداشتی به تبیین علاقه تاریخی مردم ایران به مبانی دینی و شیعی پرداخت و نوشت: «سوء‌استفاده از اعتقادات دینی مردم و عشق آنان به اهل‌بیت(ع) و سکوت نجیبانه آنان صحیح نیست، بی کفایتی مسئولان ربطی به دین ندارد و ما نباید برای دفاع از آنان از دین هزینه کنیم.»
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
دین را هزینه بی‌کفایتی مسئولان نکنیم
شناسه : 55581 | انتشار : ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۳   پرینت

به گزارش «شهر بیست»، مرتضی نجفی قدسی از فعالان رسانه‌ای و خادمان قرآنی کشور، یادداشتی را در اختیار این رسانه قرار داده است که در ادامه می‌آید:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه ۵ مرداد ماه در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور سخنان بسیار مهمی در رابطه با جایگاه نماز جمعه و الزامات رفتار و منش ائمه جمعه و محتوای خطبه‌های آن‌ها بیان فرمودند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیانات خود به حضور میلیونی مردم در جشن غدیر تهران اشاره کردند و فرمودند: «در این جشن غدیر که خیلی چیز عجیبی بود در تهران، دیدید در این جشن میلیونی همه جور آدمی شرکت کردند، این‌ها طرفدار دین اند، دوست دارند دین را، معتقدند به دین».

مبحث پیوند دینی مردم ایران سابقه‌ای دیرینه دارد و یکی از دلایلی که امیرالمؤمنین علی(ع) مرکز خلافت را از مدینه به کوفه آورد برای این بود که دیدند مردم تازه مسلمان ایران علاقه‌مند تشیع و اهل‌بیت(ع) هستند، شهر مدائن مرکز حکومت ساسانیان با کوفه فاصله چندانی نداشت و خلاصه مقر حکومت علوی در کنار مرز‌های ایرانیان شکل گرفت و حتی در همان هنگام هم محله‌ای از کوفه اختصاص به فارس‌ها و ایرانیان داشت.

حمایت ایرانیان از قیام مختار در انتقام از خون شهدای کربلا و حضرت امام حسین(ع) نیز ریشه در عشق آنان به امیرالمؤمنین(ع) و خاندان مطهر پیامبر اکرم(ص) داشت و پس از آن نیز تمام سرزمین پهناور ایران مأمن علویون و شیعیان بود و حتی در مناطقی سادات و ذریه پیامبر با کمک‌ها و حمایت‌های مردم موفق می‌شدند حکومت‌هایی در طبرستان، خراسان و یا قم تشکیل دهند و هجرت امام رضا(ع) به ایران و درخواست مأمون عباسی برای پذیرش ولایتعهدی وی به دلیل شناخت از نفوذ عمیق اهل بیت در جامعه ایرانی بود و عباسیان می‌خواستند خود را محبّ خاندان پیامبر نشان دهند تا حکومتشان دوام بیاورد.

استقبال‌های عظیم و با شکوه مردم ایران آن روز از اهواز تا خراسان از امام رضا(ع) و حضور آن حضرت در اجتماع میلیونی مردم در نیشابور آن زمان که بزرگترین شهر خراسان بود، به خوبی نمایشگر پیوند دینی مردم ایران و عشق زاید الوصفشان به اهل‌بیت(ع) بوده است.

اگر تاریخ را مرور کنیم این عشق و دلدادگی ملت ایران با امیرالمؤمنین علی(ع) و فرزندان پاک و مطهر ایشان در تمام قرن‌ها در پهنه ایران ساری و جاری بوده و نماد‌های زیادی داشته است که فرصت پردازش آن نیست و مطلب به درازا می‌کشد.

*ّبرنامه غربی‌ها و انگلیسی‌ها برای دین‌زدایی از جوامع اسلامی

اما آنچه که مهم است دشمنان اسلام مخصوصاً غربی‌ها و در رأس آن‌ها حکومت استعمارگر انگلیس از دویست سال پیش در پی دین زدایی از جوامع اسلامی بر آمدند. آن‌ها که غالب ممالک اسلامی را در سیطره خود داشتند، دیدند ایمان مردمی همواره یکی از موانع اصلی حاکمیت آنهاست و هرگاه تصمیمی استعماری برای ملت‌ها و کشور‌های اسلامی گرفتند با مقاومت مردم مسلمان روبه‌رو می‌شدند، لذا برنامه درینه آن‌ها سعی و تلاش بر دین زدایی از جوامع اسلامی شد.

انگلیسی‌ها مقاومت مردم شمال آفریقا با استعمارگران و فتوا‌های جهاد علمای بزرگ نجف را بر علیه اشغالگران انگلیسی در عراق دیده بودند و تأثیر فتوای تحریم تنباکوی میرزای شیرازی را در پهنه ایران آن روز دیده بودند که حتی در آبدار خانه ناصر الدین شاه هم خدمتکاران قلیان‌ها را شکستند و حکم میرزای شیرازی را مانند حکم امام زمان(عج) بر چشم نهادند و حکومت قاجار متزلزل شد و به دست و پای میرزا افتادند و قرارداد رژیم را باطل کردند.

انگلیسی‌ها بار‌ها تأثیرات و قدرت دین در جامعه را دیده‌اند و از زمان رضاخان قلدر برنامه‌ریزی کردند تا هم‌زمان در ایران و ترکیه به اسم تجدد و پیشرفت به جنگ دین بروند. آن‌ها با روی کار آوردن آتاتورک در ترکیه تا توانستند اسلام‌زدایی کردند و آثار آن تا الان هم هنوز باقی است به‌طوری که یک امام جماعت در آن کشور حق ندارد با لباس روحانیت خود در جامعه ظاهر شود! ‍آن امام جماعت مسجد هر گاه وارد مسجد شد لباس‌هایش را عوض می‌کند و لباس روحانیت می‌پوشد و نماز را می‌خواند و هنگام خروج از مسجد دوباره با کت و شلوار و کراوات از مسجد خارج می‌شود، این یک نمونه‌ای است که حتی ظواهر اسلامی را هم بر نمی‌تابند.

*دشمنی رضاخان قلدر با حجاب زنان و عزاداری امام حسین(ع) به دستور انگلیس

اما در ایران، رضاخان در ابتدای به سلطنت رسیدن برای اینکه خود را در دل مردم جا کند شب‌های عاشورا شمع به دست در جلوی دسته‌جات عزاداری حرکت می‌کرد، ولی بلافاصله با استقرار در حکومت، دستورات ضد دینی انگلیسی‌ها را یک به یک و مو به مو اجرا می‌کرد.

دشمنی رضاخان با حجاب زنان و ممنوعیت شدید چادر بر سر زنان ایرانی دستور انگلیس به رضا خان بود و او هم در اجرای فرمان آن‌ها خیلی جدی و سختگیر بود. مادر بزرگم مرحومه «عصمت آغا» کدبانویی از سادات و بسیار متدین و حافظ قرآن بود برایم نقل کرد که در آن زمان به مدت ۶ سال از خانه بیرون نیامد، چون اگر پاسبان‌ها خانمی را در کوچه و خیابان با چادر می‌دیدند چادر از سر او بر می‌داشتند و شاید میلیون‌ها نفر از زنان ایران بخاطر حفظ حجاب سال‌ها از خانه بیرون نیامدند تا این ممنوعیت برداشته شد! ‍

دشمنی رضاخان با مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و شهدای دشت کربلا و ممنوعیت هرگونه مراسم سوگواری حتی در خانه‌ها باز از دستورات انگلیسی‌ها به رضاخان برای دین‌زدایی از جامعه ایرانی بود، اما آن‌ها پس از ۱۶ سال خفقان شدید رضاخانی و کشتار‌های وحشیانه او که فقط در یک روز در مسجد گوهرشاد مشهد هزاران نفر از مردمی که به دعوت علماء برای مخالفت با کشف حجاب رضاخانی تجمع کرده بودند را وحشیانه به گلوله بستند و کشتند و شبانه اجساد آن‌ها را با ده‌ها کامیون به بیابان بیرون مشهد بردند و دسته‌جمعی دفن کردند! بالاخره با مشاهده نفرت عمومی از رضاخان و برای دوام سلطنت جای او را با فرزندش عوض کردند.

شرح جنایات رضاخان در کشور ما کتاب قطوری است که متأسفانه از بس بازگویی نشده است عده‌ای ناآگاه برای ابراز مخالفت خود به روح این بزرگترین ظالم و ستمگر پادشاهان ایرانی درود می‌فرستند!

*لزوم مقابله با جنگ نرم دشمنان

رهبری معظم انقلاب بار‌ها اشاره به جنگ نرم دشمنان داشته‌اند و لیکن متأسفانه بسیاری از مذهبیون و خودی‌ها این هشدار‌ها را جدی نمی‌گیرند و به مصاف جنگ نرم دشمن نمی‌روند و نتیجه این می‌شود که دشمن تمام سرمایه گذاری رسانه‌ای خود را بکار می‌بندد تا بلکه چند نفر دختر بی‌حجاب به خیابان‌ها بیایند و وانمود کنند که دوره دین‌داری تمام شده است!

اما خدا را شاکریم که هر از چندگاهی با حضور میلیونی مردم مانند تشیع جنازه ده‌ها میلیونی مردم از شهید قاسم سلیمانی در شهر‌های مختلف ایران و عراق و اخیراً حضور میلیونی مردم در جشن غدیر ده کیلومتری در تهران نشان داد، مردم ایران عموماً به دین علاقه‌مند هستند و تلاش دشمنان الحمدلله کارگر نیفتاده است.

هجمه یکپارچه و سراسری دشمنان به مسئله حجاب نشان داد که آنان همچنان ایمان مردم را نشانه گرفته‌اند و پیوسته با تمام توان در پی زدودن ایمان و مظاهر اسلامی از جامعه و مردم مسلمان ایران هستند، بنابراین در چنین شرایطی سکوت جایز نیست و همانطور که رهبری معظم فرمودند باید با متانت و منطق قوی به شبهاتی که آنان در فضای مجازی و جنگ نرم منتشر می‌کنند پاسخ داد و این وظیفه مختص ائمه جمعه و روحانیون نیست بلکه همه دین‌داران و دوستداران انقلاب اسلامی را شامل می‌شود.

*لزوم بازگشت ارزش پول ملی

به هر حال پیوند دینی مردم ایران در طول تاریخ حتی در سخت‌ترین شرایط مانند دوره رضا خان برقرار بوده و ان‌شاءالله تا ظهور مولایمان حضرت حجت(عج) ادامه خواهد داشت و لیکن این دلدادگی موجب تأیید مسئولانی که خطا کارند نمی‌شود! ملت ایران کاهش ارزش پول ملی خود را بر نمی‌تابد! سوء‌استفاده از اعتقادات دینی مردم و عشق آنان به اهل‌بیت(ع) و سکوت نجیبانه آنان صحیح نیست، منشأ گرانی‌ها کاهش ارزش پول ملی است و تمامی مسئولان باید تلاش خود را متمرکز بر تقویت ارزش پول‌مان کنند.

ارزش پول ملی ما باید به دهه شصت و هفتاد برگردد که در آن زمان بنده با یکصد هزار تومان به سفر حج مشرف شدم، سفری هوایی و یک ماه در هتل‌های مکه و مدینه اقامت داشتم و با پذیرایی کامل و نقل و انتقالات روزانه جمعاً یکصد هزار تومان بود که تازه ما می‌گفتیم گران شده است، امّا اکنون بعد از گذشت ۳۰ سال با یکصد هزار تومان یک شانه تخم مرغ یا یک ساندویج می‌دهند! ‍مسئول این کاهش ارزش پول ملی مسئولان بی‌کفایتی هستند که در تمامی دولت‌ها دخیل بودند و مدیون مردم هستند هر چند آنان نجابت کنند. حفظ حجاب مربوط به دین است، اما بی کفایتی و سوء استفاده مسئولان ربطی به دین ندارد و ما نباید برای دفاع از مسئولان خاطی و بی‌کفایت از دین هزینه کنیم!

نوشته های مشابه
تسلط کم‌نظیر استاد شهیدی‌پور در علوم قرآنی
اجرای روکش آسفالت بلوار مولوی پردیسان
افتتاح ۴۰ پروژه شهرداری قم در هفته دولت
جدیدترین آمار مبتلایان کرونایی قم
واریز آورده اولیه ۲۷ هزار متقاضی قمی مسکن نهضت ملی
پیشکسوت قرآنی قم درگذشت
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.