مدیرکل دامپزشکی استان قم خبر داد:

۷ میلیون و ۶۰۰ هزار مرغ بر اثر ابتلا به بیماری آنفلوانزای پرندگان در قم معدوم شد

مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت: طرح برخورد با مراکز فروش پرندگان غیرمجاز در سطح شهر از مصوبه های ستاد آنفلوانزای پرندگان است که برای اجرایی شدن آن، دو تیم عملیاتی نسبت به بازدید و اخطار برای جلوگیری از فعالیت پرنده فروشی ها اقدام می کنند.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
۷ میلیون و ۶۰۰ هزار مرغ بر اثر ابتلا به بیماری آنفلوانزای پرندگان در قم معدوم شد
شناسه : 133 | انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۱   پرینت

به گزارش پایگاه خبری شهر۲۰ به نقل از برنا، مهدی رفیعی مدیرکل دامپزشکی قم در جمع خبرنگاران، گفت: به دلیل وجود محورها و مسیرهای متعدد و همچنین گذرهای فرعی در سطح این استان، اجرای صد درصدی قرنطینه طیور ممکن نیست، پلیس راه و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز بر این موضوع اذعان دارند و خودروهای حمل طیور قبل از رسیدن به عوارضی و یا پست های قرنطینه دامپزشکی، می توانند وارد مسیرهای فرعی شوند.

وی با بیان این که بیشترین نگرانی برای شیوع بیماری آنفلوانزا مربوط به خودروهای حمل مرغ است، اضافه کرد: با توجه به گزارش هایی از شیوع بیماری آنفلوانزا در استان اصفهان، ۲ نقطه در محور کاشان برای استقرار پست قرنطینه ای و کنترل بیشتر خودروهای حمل مرغ، قرار است آماده سازی شود.

به گفته وی، در حال حاضر تیم پنج نفره متشکل از دامپزشک، معاونت امور دام، نماینده اتحادیه مرغداران، نماینده نظام دامپزشکی و نظام مهندسی کشاورزی، واحدهای مرغداری استان را بازرسی می کنند.

رفیعی تاکید کرد: قرنطینه دام و طیور زمانی موفقیت آمیز است که به صورت واحد به واحد اجرا شود و هر مرغداری نسبت به رعایت اصول بهداشتی اقدام نماید.

به گفته وی، اگر مرغداری ها اصول امنیت زیستی را رعایت نکنند، حتی اگر تمام استانداردهای مرغداری را داشته باشند در خطر ابتلا به بیماری آنفلوانزا قرار دارند.

وی تاکید کرد: پوشیدن لباس و چکمه مخصوص مرغداری، جانمایی دوش در ورودی مرغداری، حوضچه ضدعفونی کننده برای خودروهای حمل بار، واکسیناسیون طیور، استقرار کود خشک کن در مرغداری ها، شرکت در دوره های مهارت آموزی و ساماندهی کود مرغی از جمله شرایطی است که همه مرغداران مکلف به رعایت آن ها هستند.

به گفته مدیرکل دامپزشکی قم، سال گذشته ۳۸ پرونده مرغداری های متخلف به مراجع قضایی ارجاع و برای ۱۰ پرونده حکم حبس صادر شد و همچنین از فعالیت ۲۷ واحد مرغداری غیرمجاز جلوگیری به عمل آمد.

وی گفت: سال گذشته هفت میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه مرغ بر اثر ابتلا به بیماری آنفلوانزای پرندگان در استان معدوم و در همین راستا ۶۵ میلیارد ریال از سوی دامپزشکی و ۵۰۰ میلیارد ریال خسارت نیز از سوی صندوق بیمه بانک کشاورزی به مرغداران قمی پرداخت شد.

وی با بیان این که در حال حاضر ویروس فعالی در کانون های بیماری آنفلوانزای پرندگان قم وجود ندارد، گفت: اگر مرغداران نسبت به رعایت موازین بهداشتی سهل انگاری کنند، امکان ورود بیماری به استان وجود دارد، به ویژه در این روزها که مهاجرت پرندگان نیز آغاز شده و این عامل می تواند منشاء انتقال بیماری باشد.

رفیعی گفت: در استان قم تراکم مرغداری ها نسبت به سال گذشته کمتر است و همین عامل خطر شیوع بیماری را کاهش می دهد، به طوری که در حال حاضر ۵۰درصد واحدهای پولت و ۲۵ درصد واحدهای تخم گذار فعال می باشد.

به گفته وی، سال گذشته هفت و نیم میلیون قطعه مرغ تخم گذار در استان قم وجود داشت که امسال به یک و نیم میلیون قطعه کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: امسال مرغداران ملزم شده اند سیلوی کود در مرغداری ها داشته باشند و روی کود مرغی را با پلاستیک مقاوم بپوشانند که این اقدام مزیت هایی از جمله عقیم شدن کود در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد، عدم دسترسی پرنده ها به کود و انتقال آن و همچنین کاهش آمد و شد خودروهای حمل کود به مرغداری را دارد.

رفیعی با بیان این که در قم گوشت مرغ و تخم مرغ مازاد نیاز استان تولید می شود، گفت: هشت درصد ظرفیت تولید تخم مرغ کشور و ۱۰ درصد مرغداری های تخم گذار متعلق به این استان است.

وی افزود: استان قم با ظرفیت تولید چهار میلیون قطعه پولت رتبه نخست را در سطح کشور داراست.

وی گفت: طرح برخورد با مراکز فروش پرندگان غیرمجاز در سطح شهر از مصوبه های ستاد آنفلوانزای پرندگان است که برای اجرایی شدن آن ۲ تیم عملیاتی نسبت به بازدید و اخطار برای جلوگیری از فعالیت پرنده فروشی ها اقدام می کنند.

مدیرکل دامپزشکی قم افزود: یکی از کانون های بیماری آنفلوانزا در سال گذشته، پرنده فروشی های اطراف میدان مطهری بود.

وی گفت: نخستین پست قرنطینه دامپزشکی با فعالیت شبانه روزی در شهریورماه امسال آغاز به کار کرد و کارشناسان این پست تاکنون از ۲۳۰ خودروی حمل دام و طیور نظارت کرده که در این راستا ۳۵ مورد تخلف ثبت شده و ۲ پرونده نیز به مراجع قضایی ارجاع داده شده است.

وی افزود: ۱۴ مهرماه جاری نیز دومین پست قرنطینه راه اندازی شد و اگر زیرساخت ها آماده و اعتبارات تامین شود، چهار پست قرنطینه ای دیگر راه اندازی خواهد شد.

رفیعی خاطرنشان کرد: پست های قرنطینه باید کنار پاسگاه پلیس راه باشد، زیرا کارشناسان دامپزشکی امکان توقف خودروهای حمل دام و طیور را ندارند.

وی به وضعیت کشتارگاه جاهد اشاره کرد و گفت: از نظر دامپزشکی این کشتارگاه آماده بهره برداری است و شرکت جاهد نیز تا پایان مهرماه مزایده برگزار و کشتارگاه را واگذار می کند تا شروع به فعالیت نماید.

وی افزود: در حال حاضر ۲ کشتارگاه شهرداری و پرتو در استان قم فعال است و فقط گوشت این ۲ کشتارگاه مجاز به عرضه در سطح شهر است.

رفیعی با تاکید بر این که مردم از هر گونه کشتار غیرمجاز در خارج از کشتارگاه خودداری نمایند، اضافه کرد: در صورت مشاهده و یا دریافت گزارشی مبنی بر کشتار در خارج از کشتارگاه، با متخلفان برخورد قضایی می شود.

وی با اشاره به فعالیت کشتارگاه مسجد جمکران، بیان کرد: این کشتارگاه با حضور ناظر بهداشتی و ذبح شرعی فقط مجاز به کشتار نذورات مسجد جمکران است و فرآورده های آن نیز در همین مکان استفاده می شود و وارد شهر نمی شود.

وی در ادامه به عملکرد اداره کل دامپزشکی در نیمه نخست امسال اشاره و بیان کرد: مایه کوبی یک و نیم میلیون دام سبک و سنگین با افزایش ۲ درصدی نسبت به سال گذشته، تست سل و بروسلولز بیش از ۱۵ هزار راس دام سنگین و کاهش قابل توجه کانون های این بیماری و تست بروسلولز ۲۷ هزار دام سبک با افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سال گذشته از عملکرد این اداره کل بوده است.

مدیرکل دامپزشکی قم افزود: در همین مدت بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ مورد بازدید از مراکز عرضه فرآورده های خام دامی انجام و ۷۱ تن فرآورده غیربهداشتی و فاسد از سطح مراکز عرضه و سردخانه ها شناسایی، ضبط و معدوم سازی شده است.

وی اضافه کرد: هفت میلیون قطعه طیور در کشتارگاه کشتار شده و ۱۵ هزار و ۵۰۰ کیلو طیور غیربهداشتی در خط کشتار ضبط و معدوم شده است.

به گفته وی، حدود ۲۱۴ هزار راس گوسفند و بز در کشتارگاه دام استان کشتار شده که ۲۶ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته است.

رفیعی ادامه داد: پنج هزار و ۲۵۰ راس دام سنگین نیز در نیمه نخست امسال کشتار شده است که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: در کشتارگاه های دام، ۵۷ تن لاشه و گوشت و ۲۷ تن آلایش غیربهداشتی شناسایی، ضبط و معدوم شده است.

وی افزود: در نیمه نخست امسال ۹ میلیون و۹۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی در مرغداری های استان انجام شد که نسبت به پارسال ۳۷ درصد کاهش یافته است.

مدیرکل دامپزشکی قم در بخش دیگری از سخنان خود به طرح های در دست اجرا اشاره کرد و گفت: طرح مایه کوبی دام سنگین علیه بیماری تب برفکی از ۱۶ مهرماه جاری آغاز و در این طرح که به صورت رایگان در بخش های کهک، سلفچگان و خلجستان اجرا می شود، ۱۰۰ هزار راس دام مایه کوبی خواهد شد.

وی با بیان این که هزینه واکسن دام علیه تب برفکی در بخش های مرکزی و جعفریه از دامدار گرفته می شود، افزود: ۲۱ اکیپ عملیاتی به مدت یک ماه این طرح را اجرایی می کنند و از دامداران درخواست داریم همکاری لازم را داشته باشند.

وی بیان کرد: مایه کوبی دام سبک علیه بیماری تب برفکی نیز از یک ماه پیش آغاز شده و تا ۳۰ آبان ماه ادامه دارد که تاکنون ۱۰۰ هزار راس دام واکسینه شده و ۳۰۰ هزار راس دام نیز واکسینه خواهد شد.

رفیعی خاطرنشان کرد: امسال کانون های بیماری تب برفکی کاهش قابل ملاحظه ای در استان قم داشت، به طوری که کمترین کانون های تب برفکی در ۱۰ سال اخیر در جمعیت دام سنگین مشاهده شده که نشان دهنده موفقیت آمیز بودن طرح است.

وی خاطرنشان کرد: شهروندان می توانند انتقادات و پیشنهادات خود را در مسائل مربوط به دام و طیور با شماره تلفن ۱۵۱۲ دامپزشکی در میان بگذارند.

 

نوشته های مشابه
واکنش سخنگوی شورای شهر قم به انتقادات از سفر مدیران شهری به اروپا
آمادگی شهرداری برای تأمین خودروی اعمال قانون تخلفات رانندگی
برگزاری نمایشگاه «کوچه آرامش» در نگارخانه شهید آوینی
«مصلحت» روی پرده سینماهای قم رفت
هفت موزه و مکان تاریخی قم میزبان مسافران نوروزی است/ آغاز فصل جدید کاوش در تپه تاریخی قلی‌ درویش
طلبه حوزه علمیه قم برگزیده جایزه ادبی جلال آل احمد شد
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.