برنامه پنجمین روز جشنواره فیلم فجر در قم/ «مجنون» به سینما ونوس می‌آید

شش فیلم «پرویز خان»، «آسمان غرب»، «قلب رقه»، «تابستان همان سال»، «آغوش باز» و «مجنون» با موضوع شهید مهدی زین‌الدین در پنجمین روز جشنواره فیلم فجر در قم به روی پرده می‌رود.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
برنامه پنجمین روز جشنواره فیلم فجر در قم/ «مجنون» به سینما ونوس می‌آید
شناسه : 81243 | انتشار : ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۷   پرینت

به گزارش «شهر بیست»، پنجمین روز چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر در قم با اکران شش فیلم در سینماهای ونوس، تربیت و بازار شهر در دو سانس ۱۸:۳۰ و ۲۱ دنبال می‌شود.

*پرویز خان

سینما ونوس در اولین سانس به استقبال «پرویز خان» می‌رود و این فیلم را برای اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه اکران می‌کند.

علی ثقفی تنها فیلمساز قمی حاضر در این دوره جشنواره است که در اولین ساخته بلند سینمایی خود، مقطعی از زندگی پرویز دهداری معلم بزرگ اخلاق فوتبال ایران را با عنوان «پرویز خان» به تصویر کشیده است.

مریم سعادت، خسرو احمدی، حمیدرضا پگاه، بهنام تشکر، علی باقری، المیرا دهقانی، مهدی قربانی، یاسین مسعودی، محمد صادق ملک، نیما نادری، روزبه رئوفی، یدالله شادمانی، مهدی فریضه، منوچهر علیپور، امیر دانشجو، سید ابوالفضل موسوی، نصیر ساکی، امیرمهدی کوشکی، اسکندر کوتی و علی فرحناک در این فیلم نقش‌آفرینی می‌کنند.

برنامه پنجمین روز جشنواره فیلم فجر در قم/ «مجنون» به سینما ونوس می‌آید

*مجنون

اصحاب رسانه و هنرمندان قم در دومین سانس سینما ونوس به تماشای «مجنون» ساخته مهدی شامحمدی خواهند نشست.

شامحمدی در هنرستان «روایت فتح» درس‌ خوانده و هم‌دوره محمد حسین مهدویان بوده و در حال حاضر دانش‌آموخته کارشناسی ارشد سینماست.

او از کارگردانان شناخته‌شده در سینمای مستند است و ساخت مستندهای «هجده هزارپا» با موضوع محاصره داعش بر شهر فوعه، مجموعه مستند «عملیات غیرممکن» با محوریت چگونگی آزاد‌سازی خرمشهر و آثار دیگری چون «جای خالی یک عکس»، «مدار هفت درجه» و «جای خالی یک مرد» در کارنامه او دیده می‌شود و جوایز متعددی از جمله نشان طلایی شهید آوینی و جایزه شبکه مستند را در ویترین افتخاراتش دارد.

شامحمدی برای اولین بار در مقام کارگردانی، فیلم «مجنون» را درباره برادران شهید زین‌الدین و رزم‌آوران لشگر ۱۷ علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) در جزیره مجنون و عملیات بزرگ خیبر قاب گرفته و راهی چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر شده است.

او البته با فضای دفاع مقدس بیگانه نیست و چند سال قبل مستند «نبردهای ماندگار» را ساخت که یکی از قسمت‌هایش درباره عملیات خیبر بود.

موسیقی فیلم را هم مجید انتظامی ساخته که از رکوردداران کسب سیمرغ در جشنواره فیلم فجر است و امسال پس از یک دهه دوری از سینما با فیلم مجنون در این جشنواره حضور دارد.

سجاد بابایی، حسام منظور، بهزاد خلج و شبنم قربانی بازیگران این فیلم هستند. سجاد بابایی که در فیلم مجنون در نقش شهید مهدی زین‌الدین ظاهر شده، سال گذشته سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را در جشنواره دریافت کرد.

برنامه پنجمین روز جشنواره فیلم فجر در قم/ «مجنون» به سینما ونوس می‌آید

*قلب رقه

امروز مخاطبان سینما تربیت در اولین سانس به تماشای «قلب رقه» به کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور می‌نشینند که ساخت سریال‌های «نجلا» و «ترور» را در کارنامه دارد.

او در نخستین ساخته بلند سینمایی خود فیلمی درباره نفوذ نیروهای ایرانی در «قلب رقه» که چهار سال پایتخت داعش بود، به تصویر کشیده است.

در این فیلم، شهرام حقیقت دوست، شادی مختاری، عبدالرضا نصاری، فرهاد قائمیان، هدایت هاشمی، محمدرضا شریفی‌نیا، مصطفی ساسانی، عامر علی و مهدی شیخ عیسی به ایفای نقش می‌پردازند.

برنامه پنجمین روز جشنواره فیلم فجر در قم/ «مجنون» به سینما ونوس می‌آید

*آسمان غرب

علاقه‌مندان به هنر هفتم در دومین سانس سینما تربیت به تماشای «آسمان غرب» ساخته محمد عسگری خواهند نشست.

عسگری سال گذشته با نخستین فیلم بلند داستانی خود با نام «اتاقک گلی» در جشنواره فیلم فجر حضور داشت و دو سیمرغ بهترین کارگردان فیلم اول و بهترین کارگردان بین‌الملل در بخش مقاومت را دریافت کرد.

او در «آسمان غرب» گوشه‌ای از ایستادگی و دلاورمردی‌های شهید علی‌اکبر شیرودی، شهید حاج حسین همدانی و شهید حسین ادبیان را در کنار دیگر خلبانان هوانیروز ارتش و نیروهای مردمی که مانع از سقوط شهر سرپل ذهاب در التهابات یک ماه نخست جنگ در منطقه غرب کشور شدند، به تصویر می‌کشد.

میلاد کی‌مرام، امیرحسین آرمان، نادر فلاح، آرمین رحیمیان، کریم امینی، روح‌الله زمانی، تورج الوند و نسیم ادبی از جمله بازیگرانی هستند که در این فیلم نقش‌آفرینی می‌کنند.

برنامه پنجمین روز جشنواره فیلم فجر در قم/ «مجنون» به سینما ونوس می‌آید

*تابستان همان سال

سینما بازار شهر در اولین سانس پذیرای تماشاگران فیلم «تابستان همان سال» به کارگردانی محمود کلاری می‌شود.

«تابستان همان سال» سومین تجربه کلاری در کارگردانی است. او ۲۷ سال قبل اولین فیلم خود را با نام «ابر و آفتاب» درباره یک گروه فیلمسازی ساخت و چهار سال بعد برای «رقص با رؤیا» روی صندلی کارگردانی نشست.

داستان فیلم از این قرار است که «عطای» هفت‌ساله را پیش یک رمالِ آینه‌بین می‌برند تا طی مراسمی دزد طلاهای عمه‌اش را در آینه شناسایی کند، عطا که هیچ تصوری از سرانجام آنچه در آن شرایط بر زبان می‌آورد ندارد، برای رهایی از آن وضعیت، هر آنچه از تعاریف عمه‌اش درباره شک و تردید او نسبت به دزدی داوود، پسر عمه دیگرش شنیده است را بازگو می‌کند، غافل از آنکه این دروغ موجب عقوبتی دور از انتظار برای کل خانواده می‌شود.

علی شادمان، فریبا نادری، سمیرا حسن پور، رویا جاویدنیا، مهرو نونهالی و با حضور صابر ابر، پژمان بازغی، نسیم ادبی، رایان سرلک، رونیکا بهرام زاده و با هنرمندی مهران مدیری (در نقش آینه‌بین و رمال) بازیگران فیلم تابستان همان سال هستند.

برنامه سومین روز جشنواره فیلم فجر در قم/ از «شکار حلزون» تا جنگ در «قلب رقه»

*آغوش باز

علاقه‌مندان به هنر هفتم در سانس دوم سینما بازار شهر به استقبال «آغوش باز» بهروز شعیبی می‌روند و به تماشای این فیلم می‌نشینند.

شعیبی در ششمین تجربه فیلمسازی خود، فیلمی به محوریت خانواده ساخته و سه‌ قصه از سه زوج را روایت می‌کند.

«آغوش باز» داستان «پیام» خواننده پاپ است که خود را برای کنسرت آماده می‌کند اما یک اتفاق سبب شکل‌گیری حاشیه‌های برای او و اطرافیانش می‌شود و شعیبی در پس این اتفاق، روابط آدم‌های داستان خود را به تصویر می‌کشد.

مهدی هاشمی، احترام برومند، حسن معجونی، حامد کمیلی، محسن کیایی، گلاره عباسی، شبنم گودرزی، جواد خواجوی، وحید نفر، علی عطایی، روژین فاطوری‌فر، ساینا توکلی، میثم نوروزی، سهیل هژبر، مسعود خانی، هاتف شعیبی و نفس‌ نکی بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

برنامه پنجمین روز جشنواره فیلم فجر در قم/ «مجنون» به سینما ونوس می‌آید

نوشته های مشابه
«پلیس تراز» به بازار نشر آمد
خرده شیشه در داروی لاغری!
لزوم افزایش تاب‌آوری شهری در قم
پایگاه چندمنظوره مدیریت بحران در منطقه یک قم احداث می‌شود
بهسازی نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی منطقه ۳ قم
اجرای پرچالش پروژه‌های عمرانی در بافت شهری قم
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.