هنرمندان تئاتر اداره ارشاد را خانه خودشان بدانند

معاون امور هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با بیان اینکه این اداره‌کل برادری‌اش را به هنرمندان تئاتر ثابت کرده است، بر لزوم ارتباط دو سویه هنرمندان و اداره ارشاد تأکید کرد و گفت: ما به عنوان اداره‌کل همیشه این پیام را به بزرگان و بدنه تئاتر قم منتقل کردیم که اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خانه آنهاست.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
هنرمندان تئاتر اداره ارشاد را خانه خودشان بدانند
شناسه : 60530 | انتشار : ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۵   پرینت

به گزارش «شهر بیست»، حسن دلیر امروز در نشست خبری بیست‌وسومین جشنواره استانی تئاتر قم که در سالن جلسات اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برگزار شد، با تشریح سیر صدور مجوز نمایش در قم و کشور، گفت: کارگردان یا تهیه‌کننده نمایش بعد از تکمیل فرم تقاضا، چهار نسخه از نمایشنامه را برای بازخوانی به شورای نظارت ارائه می‌‌دهد.

وی تصریح کرد: متن نمایش بعد از بازخوانی از سوی اعضای شورای نظارت، مقبول، مردود یا مشروط به بازنویسی می‌شود و بعد از دریافت تأیید متن و تمرین گروه نمایشی، برای اجرای عمومی یا خصوصی مجدداً از سوی شورای نظارت بازبینی می‌شود.

معاون امور هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: بعضی از نمایش‌ها ممکن است به لحاظ فنی یا دلایل دیگر، امکان اجرای عمومی نداشته باشند و صرفاً مجوز اجرای خصوصی برای آنها صادر شود.

دلیر تصریح کرد: خوشبختانه اعضای شورای نظارت بر نمایش قم از پیشکسوتان و بدنه اصلی تئاتر استان تشکیل شده و هیچ کدام از کارمندان اداره‌کل در این شورا عضویت ندارند.

معاون امور هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مرجع صدور مجوز که ادارات‌کل ارشاد در استان‌ها و شهرستان‌ها هستند، تحت نظارت کارشناسان شورای نظارت اقدام به صدور مجوز می‌کنند.

دلیر در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص وجود مافیا در تئاتر قم، گفت: این مافیایی که عنوان می‌شود در اداره ارشاد وجود ندارد و ارشاد برادری خودش را به هنرمندان ثابت کرده است.

وی افزود: ما حتی بین عزیزان پیشکسوت و کسانی که برای اولین‌بار می‌خواهند در قم نمایش اجرا کنند، هیچ وجه تمایزی قائل نیستیم.

معاون امور هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با تأکید بر اینکه از منظر این اداره‌کل محتوای نمایشنامه اهمیت دارد، گفت: اگر بخواهیم از هنر تئاتر در قم صیانت کنیم باید اصولی را رعایت کنیم و طبیعتاً نمی‌توان هر چیزی را روی صحنه برد.

دلیر یادآور شد: اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۱۸ مورد از جمله استعمال دخانیات و سیاه‌نمایی در نمایش‌ها را ممنوع کرده است و نمایش‌ها باید در چارچوب قانون روی صحنه بروند.

وی همچنین با اذعان به اینکه یک شکافی بین هنرمندان تئاتر و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم بوجود آمده است، گفت: این موضوع مافیا نیست بلکه یک آسیب است که بین هنرمندان با اداره ارشاد فاصله افتاده است، اینکه این آسیب چگونه و توسط چه کسی بوجود آمد پاسخ دارد اما بنده از بیان آن صرف‌نظر می‌کنم.

معاون امور هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم تصریح کرد: ما به عنوان اداره‌کل همیشه این پیام را به بزرگان و بدنه تئاتر قم منتقل کردیم که اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خانه آنهاست.

دلیر با تأکید بر لزوم ارتباط دو سویه هنرمندان و اداره ارشاد قم، گفت: درب اتاق بنده همواره به روی هنرمندان و هنرجویان باز بوده و در هر زمان آمادگی داریم با این عزیزان گفت‌وگو کنیم تا فضای غبارآلود از بین برود.

*گزارش تصویری نشست خبری بیست‌وسومین جشنواره استانی تئاتر قم را «اینجا» ببینید.

نوشته های مشابه
چهل‌وپنجمین دوره مسابقات معارف قرآن کریم در قم آغاز شد
اُلفت: «برزخی‌ها» بیانیه سیاسی مستندساز است نه یک اثر هنری/ حجت‌الاسلام قنبریان: مستند به‌دنبال تطهیر «فردین» است
حضور شهرداری قم در نخستین نمایشگاه بین‌المللی شهر پایدار
پردازش کامل ۷۰۰ تن زباله در قم
اجرای تمهیدات ویژه جهت افزایش امنیت خانواده‌ها در بوستان غدیر
دومین جشن خانوادگی «شهر من» در منطقه ۴ قم برگزار می‌شود
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.