صنعت ساخت‌وساز به‌جای بهره‌بردارها در دست سرمایه‌دارهاست/ ساماندهی سیما و منظر شهر به پشتوانه مطالعاتی نیاز دارد

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر با بیان اینکه در حال حاضر صنعت ساخت‌وساز به‌جای بهره‌بردارها در دست سرمایه‌دارهاست، گفت: این افراد صرفاً به دنبال سوددهی هرچه بیشتر هستند و اساساً به تحلیل معیارهای طراحی نمی‌پردازند که همین امر منجر به افزایش ساخت نماهای نامطلوب در شهر می‌شود.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
صنعت ساخت‌وساز به‌جای بهره‌بردارها در دست سرمایه‌دارهاست/ ساماندهی سیما و منظر شهر به پشتوانه مطالعاتی نیاز دارد
شناسه : 37497 | انتشار : 27 خرداد 1400 - 18:24   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، علیرضا خاکی با اشاره به اهمیت توجه به معیارهای نمای مطلوب شهری، اظهار داشت: باید شهر را به مثابه یک موجود زنده موردتوجه قرار داد.

وی در تبیین معیارهای طراحی نماهای شهری تصریح کرد: اقلیم، محدوده بوم و نوع کاربری تا حد زیادی در طراحی نماها تعیین‌کننده است، به‌نحوی‌که در طراحی نمای بیرونی ساختمان با توجه به منطقه محلی و کاربری آن باید از عناصر و نمادهای مخصوص استفاده کرد.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر با اشاره به استفاده از طراحی کلاسیک و رومی در نمای ساختمان‌های شهری، ابراز کرد: ذاتاً استفاده از نمای کلاسیک و رومی مشکلی ندارد، اما باید مراقب بود داخل فرهنگ ساختمان‌سازی رخنه نکند.

وی افزود: هر مدل طراحی استفاده‌شده در نمای ساختمان حامل نمادهای فرهنگی همان منطقه است و با توجه به نوع کاربری، فرهنگ و اصالت تاریخی همان محل ایجادشده که این نمادها در نماهای رومی و کلاسیک به‌وضوح مشخص است و تناسبی با تاریخ و فرهنگ معماری ایرانی ندارد.

خاکی با تأکید بر اینکه نمای رومی با نمای کلاسیک متفاوت است، اظهار کرد: برخلاف تصور رایج، استفاده از سرستون‌های سنگی و کتیبه‌ها در نمای خارجی ساختمان‌ها به معماری کهن ایران باز می‌گردد، چنانچه در خانه‌ها و بناهای قدیمی ایران این پدیده به‌وضوح قابل‌مشاهده است.

طراح و معمار شهری در بیان دلیل استقبال مردم و کارفرماها در استفاده از نماهای کلاسیک و رومی، عنوان کرد: به دلیل مشخص بودن اجزا و وجود نمونه‌های مشابه بسیار زیاد این نوع از نما، طراحی این نماها بسیار راحت است و مورد استقبال بسیاری از طراحان واقع‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از دلایل استفاده از این نماها، استقبال کارفرمایان از این نوع طراحی است، چراکه امروزه ساختمان‌ها هویت مصرفی خود را به هویت کالا و سرمایه بودن تغییر داده‌اند و به‌تبع آنچه بر مدار مد باشد، سود بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

این کارشناس معماری و شهرسازی اضافه کرد: اگر شهر را به‌عنوان یک موجود زنده بپذیریم، متوجه می‌شویم که در اخذ الگو تحت تأثیر روابط اجتماعی است و این سبک جدید از مدشدن رفتارهای لاکچری بدون هدف و برنامه‌ریزی به‌تبع بر نماهای شهر نیز تأثیر خود را می‌گذارد.

خاکی با بیان اینکه در حال حاضر صنعت ساخت‌وساز به‌جای بهره‌بردارها در دست سرمایه‌دارهاست، اذعان کرد: این افراد صرفاً به دنبال سوددهی هرچه بیشتر هستند و اساساً به تحلیل معیارهای طراحی نمی‌پردازند که همین امر منجر به افزایش ساخت این نماها می‌شود.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر با اشاره به نبود قوانین و مقررات کافی در خصوص طراحی نمای بیرونی ساختمان‌ها تصریح کرد: در این حوزه باید ضوابط مخصوص برای طراحی دقیق هر منطقه شهری مقرر شود.

وی در انتها ضمن گلایه از عدم وجود کمیته‌های مشخص سیما و منظر برای بررسی ویژگی‌های محلی هر منطقه جهت در اختیار قرار دادن این اطلاعات به طراحان شهری، عنوان کرد: سازمان نظام‌مهندسی و شهرداری به‌عنوان متولیان این امر باید در مسیر تشکیل این کمیته تدابیر لازم را بیندیشند.

نوشته های مشابه
رشد بیش از ۹۰۰ هزار مترمربع فضای سبز در منطقه یک قم
آغاز واکسیناسیون رانندگان حمل‌ونقل عمومی در قم
جدیدترین آمار بیماران کرونایی در قم
فقر خود را فقط به خدا ابراز کنیم
اجرای پویش «نذر قربانی» در حرم مطهر حضرت معصومه(س)
رفع تصرف زمین‌های کشاورزی در قم
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • ناشناس

    تاریخ : 27 - خرداد - 1400

    من که این جور نماها رو دوست دارم ولی این آقا ی نمای مطلوب طراحی کنه تا ما بفهمیم چیه


    پاسخ