معاون شهردار قم خبر داد

سه پارکینگ طبقاتی در قم احداث می‌شود

شهر بیست/ معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم گفت: شهرداری در نظر دارد برای سال آینده سه پارکینگ دو تا سه طبقه زیر معابر پرتردد قم ایجاد کند.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
سه پارکینگ طبقاتی در قم احداث می‌شود
شناسه : 3352 | انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۰   پرینت

به گزارش «شهر بیست»، عباس ذاکریان در گفت‌وگو با ایرنای قم با بیان اینکه شهرداری در نظر دارد برای سال آینده سه پارکینگ دو تا سه طبقه زیر معابر پرتردد قم ایجاد کند.، افزود: طراحی ها در حال انجام و قرار است معاونت فنی و عمرانی شهرداری پیمانکار مناسب برای این طرح ها را انتخاب کند تا تملک ها نیز صورت گیرد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه تملک مشکل است، تصمیم گرفته شد زیر معابری که تقاضای پارکینگ زیاد است، پارکینگ های زیرزمینی و طبقاتی احداث شود.

معاون شهردار قم با بیان اینکه قم نیازمند پارکینگ بسیاری است، ادامه داد: هر کدام از پارکینگ ها ظرفیت ۲۰۰ تا ۳۰۰ خودرو خواهد داشت و امیدواریم سال آینده با اجرایی شدن این طرح ها، نهضت ساخت پارکینگ در این شهر کلید بخورد.

ذاکریان بیان کرد: در چند سال گذشته ساخت پارکینگ در طرح تفضیلی در دستور کار بوده، ولی تملک نقاطی که برای پارکینگ پیش بینی شد دشوار بود و این طرح با تأخیر مواجه شده است.

وی با اشاره به تعداد پارکینگ های عمومی در سطح شهر قم، بیان کرد: پارکینگ زائر با گنجایش ۲ هزار خودرو و پارکینگ شرقی حرم مطهر حضرت معصومه (س) نیز با ظرفیت حدود یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار جای پارک خودرو در هسته مرکزی شهر واقع شده اند.

وی با بیان اینکه ایجاد پارکینگ طبقاتی در محل پارکینگ شرقی از برنامه های آینده شهرداری است، خاطرنشان کرد: تعدادی پارکینگ نیز در بستر رودخانه و مجاور حرم مطهر ساماندهی شده که ظرفیت مناسبی برای پارک خودرو دارند و پارک های حاشیه ای کنار معابر نیز محل مناسبی برای پارک خودرو شهروندان است.

به گفته معاون شهردار قم، ۲ زمین خالی که در چهارراه شهدا و کنار بیمارستان کامکار قرار دارد نیز به صورت موقت به عنوان پارکینگ استفاده می شود.

ذاکریان با تأکید بر سخت گیری در صدور پروانه ساخت برای تأمین پارکینگ مورد نیاز، بیان کرد: هنگام صدور پروانه مالکان موظف هستند پارکینگ مورد نیاز را یا در ملک خود تأمین کنند یا در شعاع ۲۰۰ متری ملک، زمینی خریداری و به عنوان پارکینگ استفاده کنند.

وی گفت: با توجه به اینکه در طرح تفصیلی، برای ساختمان ها با کاربری مسکونی تا ۲۵۰ متر، اداری و تجاری ۵۰ متری یک پارکینگ در نظر گرفته شده، در صورتی که یک پارکینگ پاسخگوی نیاز ساکنان این ساختمان ها نخواهد بود.

ذاکریان افزود: به عنوان مثال یک فروشگاه زنجیره ای ۲۰۰ مترمربعی بر اساس ضوابط طرح تفصیلی نیاز به چهار پارکینگ دارد؛ در صورتی که این تعداد پارکینگ حتی برای کارکنان این فروشگاه نیز کافی نیست.

معاون شهردار قم با تأکید بر اینکه ضوابط تامین پارکینگ باید تغییر کند، گفت: از سوی دیگر طبق قانون مجلس شورای اسلامی ایجاد ساختمان هایی با کاربری درمانی از جمله ساختمان پزشکان، در ساختمان های مسکونی نیز ممکن است و اگر به ازای هر ۲۵۰ متر مربع یک پارکینگ تأمین شود، این تعداد پاسخگوی مراجعه کنندگان نیست.

نوشته های مشابه
مراسم سوگواری هیئت هنر و رسانه قم برگزار می‌شود
خدمت‌رسانی بدون وقفه حمل‌ونقل عمومی قم در تاسوعا و عاشورا
تشکیل ستاد مرکزی ساماندهی ایستگاه‌های صلواتی در قم
لزوم ارتقای شهرداری به مجموعه‌ کنشگر اجتماعی
شهرداری قم همکاری خوبی با خیرین دارد
نقش مؤثر شهرداری در برگزاری مطلوب عزای سیدالشهدا(ع)
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.