فهرست‌نویسی بیش از ۱۸۰۰ نسخه خطی در کتابخانه فاطمی

شهر بیست/ رئیس اداره کتابخانه آستان مقدس حضرت معصومه(ع) از نگهداری بیش از ۱۸۰۰ نسخه خطی در این کتابخانه خبر داد و گفت: بیشتر کتاب‌های خطی و چاپی از جانب مردم عادی، مراجع، شخصیت‌ها و برخی نهادهای فرهنگی به این کتابخانه اهدا شده است.
فهرست‌نویسی بیش از ۱۸۰۰ نسخه خطی در کتابخانه فاطمی
شناسه : 27809 | انتشار : 28 مهر 1399   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس حضرت معصومه(س)، محمد عباسی یزدی با بیان اینکه در کتابخانه آستان مقدس فاطمی بیش از ۱۸۰۰ نسخه خطی وجود دارد، اظهار کرد: هزار نسخه خطی این کتابخانه در گذشته در قالب سه جلد کتاب فهرست نویسی و به چاپ رسیده که هم به صورت چاپی و هم به صورت الکترونیک در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

وی افزود: ۸۰۰ نسخه خطی دیگر نیز فهرست نویسی شده و در حال بازنگری نهایی است تا در قالب دو جلد به صورت محدود به چاپ برسد و نسخه الکترونیک آن هم در اختیار علاقه مندان قرار بگیرد که امیدواریم تا پایان سال این کار هم انجام شود.

رئیس اداره کتابخانه آستان مقدس فاطمی با بیان اینکه بیشتر کتاب‌های خطی و چاپی کتابخانه آستان مقدس فاطمی اهدایی است، گفت: این کتاب‌ها از جانب مردم عادی، مراجع و شخصیت‌ها و برخی نهادهای فرهنگی به این کتابخانه اهدا شده و همچنان این اهدایی‌ها ادامه دارد و به همین خاطر در آینده نیز کار فهرست نویسی ادامه خواهد داشت.

وی بیان کرد: بخش اعظمی از کتاب‌های خطی این کتابخانه اهدایی مراجع عظام تقلید و شخصیت‌هاست و برای مثال آیت الله مرعشی نجفی با وجود اینکه خودشان کتابخانه بزرگی داشته‌اند ولی حدود ۲۵۰ نسخه خطی به کتابخانه آستان اهدا کرده‌اند.

عباسی یزدی گفت: از این رو تعدادی از نسخ خطی موجود است که هنوز مراحل قبل از فهرست نویسی را طی می‌کنند و به محض آماده شدن در جلدهای بعدی فهرست نویسی خواهند شد و در اختیار علاقه مندان و پژوهشگران قرار خواهد گرفت.

نوشته های مشابه
جدیدترین آمار بیماران کرونایی قم
درخشش فیلمسازان قمی در جشنواره فیلم «مقاومت»
استفاده از آب‌شیرین‌کن در قم تهدیدی برای آب شرب است
آخرین جزئیات ساخت سریال حضرت معصومه(س)
مراقب مجرمان سایبری «دیوار» و «شیپور» باشید
کشف احتکار لوازم خانگی در قم
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.