شاعر «سی پاره منم»:

هنر فاخر در زمین فرهنگی سطحی و نازل رشد نمی کند

شهر بیست/ شاعر سی پاره منم گفت: وقتی سطح فرهنگ در یک کشور پایین باشد هنر فاخر اصلاً قابلیت وجود پیدا نمی‎کند، در سطح پایین تولید می‎شود و در همان سطح پایین که تولید شد مقبول هم واقع می‎شود.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
هنر فاخر در زمین فرهنگی سطحی و نازل رشد نمی کند
شناسه : 2412 | انتشار : ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۰   پرینت

به گزارش «شهر بیست»، حجت الاسلام محمدمحسن سعیدی در دومین نشست «سه‎شنبه‎ها با کتاب افغانستان» درباره ابتذال در شعر گفت و یکی از موارد ابتذال را ابتذال در موضوع و نگاه شاعرانه تلقی کرد که شاعر دوست دارد درباره هر موضوعی حتی درباره بند کفش و دوچرخه و موارد بی‎اهمیت دیگر شعر بگوید.

وی الهام گرفتن و تأثیرپذیری از رخدادهای پیرامونی را امری اجتناب ناپذیر دانست و برای نیفتادن در دامن ابتذال، خاطرنشان کرد: شاعر در مرز بین ابتذال و اثر ماندگار لازم است یک خصوصیت محتوایی و یک خصوصیت صوری را رعایت کند. از نگاه محتوا وقتی به موضوع می‎پردازد بیش از اندازه به جزئیات بی‎اهمیت نپردازد و ابعاد قابل تعمیم موضوع را بگیرد.

این شاعر افزود: از نگاه صوری و پرداخت باید قوی باشد و ابعاد هنری خلاقیت را رعایت کند و زاویه دید باید متفاوت باشد تا مبتذل نباشد. اینها خیلی مهم هستند برای اینکه یک کار در عین اینکه مناسبتی و متأثر از واقعه خاصی است، عمر درازی هم داشته باشد.

شاعر «سی‎پاره منم»، ابتذال را نسبی معرفی کرد و تصریح کرد: ابتذال هم از نظر معیارها و هم از نظر زمینه‎ها نسبی است و نباید سیاه و سفید ببینیم. یک شعر ممکن است از بعضی ابعاد مبتذل باشد و از بعضی از ابعاد مبتذل نباشد، به خصوص اینکه ابتذال لزوماً به موضوع برنمی‎گردد و آثار فراوانی داریم که از نظر موضوع مبتذل نیستند، ولی از نظر هنری مبتذل و سطحی‎اند.

حجت الاسلام سعیدی درباره نسبت ابتذال با مقبولیت مردمی گفت: قبول و مقبولیت بین مردم را اگر در نظر بگیریم به معیارهای هنری ارتباط پیدا نمی‎کند، یک گونه نسبیت دیگر از زاویه دیگری می‎شود. وقتی سطح فرهنگ در یک کشور پایین باشد هنر فاخر اصلاً قابلیت وجود پیدا نمی‎کند، در سطح پایین تولید می‎شود و در همان سطح پایین که تولید شد مقبول هم واقع می‎شود.

شاعر «غم عزیز»، آموزش و استفاده از تجربه‎های دیگران، خواندن شعرهای قوی، آشنایی با تاریخ هنر و شعر و شاعران موفق و مبتذل نگرفتن خود را زمینه‎ساز عبور از ابتذال و رسیدن به خلق اثر هنری ماندگار معرفی کرد.

خاطرنشان می شود: «محمدمحسن سعیدی» متولد۱۳۵۲ از شاعران شناخته شده مهاجر افغانستان است که از دهه‎ شصت سرودن شعر را آغاز کرده و تاکنون دو مجموعه شعر منتشر کرده است: «غم عزیز» و «سی‎پاره منم».

لازیم به ذکر است: دومین نشست از سلسله نشست‎های «سه‎شنبه‎ها با کتاب افغانستان» به کتاب «سی‎پاره منم» نوشته «محمدمحسن سعیدی» اختصاص داشت و روز سه‎شنبه دوم بهمن‎ماه۱۳۹۷ در کتابفروشی «خانه کتاب صبح امید» مجتمع ناشران قم برگزار شد.

نوشته های مشابه
اقامه نماز عید فطر در ۱۸ بقعه متبرکه استان قم
میزان فطریه و کفاره روزه از سوی مراجع تقلید اعلام شد
جزئیات مراسم اقامه نماز عید فطر در حرم و مسجد جمکران
مدیرکل جدید تامین اجتماعی قم معارفه شد
اصلاح هندسی تقاطع جمهوری و مالک اشتر در منطقه ۲ قم
آمادگی ناوگان اتوبوس‌رانی برای سرویس‌دهی به نمازگزاران عید فطر
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.