حافظ ۶۸ ساله قرآن کریم:

حفظ قرآن منحصر به مقطع سنی خاصی نیست/ در مسابقات قرآنی شرکت می کنم تا سبب انگیزه حضور جوانان شوم

شهر بیست/ این حافظ قرآن کریم گفت: با 68 سال سن در مسابقات قرآنی شرکت می کنم و همیشه می گویم من می آیم تا جوانان روحیه بگیرند و نگویند ما نمی توانیم.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
حفظ قرآن منحصر به مقطع سنی خاصی نیست/ در مسابقات قرآنی شرکت می کنم تا سبب انگیزه حضور جوانان شوم
شناسه : 2192 | انتشار : ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۵   پرینت

به گزارش پایگاه خبری شهر بیست به نقل از دارالقرآن امام علی(ع)، نجبا حنایی جهرمی حافظ کل قرآن از استان فارس و متولد ۱۳۳۰ به عنوان مسن ترین شرکت کننده مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) است که در رشته حفظ ۲۰ جزء، نمره ۹۸ را کسب کرد. 

وی که در میان سالی آموختن قرآن را آغاز کرده هم اکنون حافظ کل قرآن است؛ سه بار در مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) حائز رتبه شده و شش بار در مسابقات اوقاف به مرحله کشوری راه پیدا کرده و چند باری هم درمسابقات بسیج رتبه آورده است.

این حافظ قرآن گفت: از ۴۳ سالگی حفظ قرآن را شروع کردم به این شکل که مربی هر هفته، نصف صفحه آموزش می داد و در یک هفته حفظ و تثبیت می کردیم بعد یک صفحه در هفته شد و حدود ۱۵ سال طول کشید تا حافظ شویم.

حنایی افزود: من از خانواده متدین بودم و تعصب داشتند که دختر به مدرسه برود و ما را مکتب خانه فرستادند اما چون علاقه داشتم پس از ازدواج به نهضت سواد آموزی رفتم و دیپلم گرفتم و دارای چهار فرزند شدم.

وی اظهارکرد: پسر آخرم را برای ثبت نام کلاس قرآنی بردم، فکر نمی کردم خودم هم بتوانم حفظ کنم بعد دیدم باید کسی باشد که با فرزندم کار کند در راه یک آیه آن و یک آیه من می خواندم؛ واقعاً توفیقی بود که ناخودآگاه نصیب من شد و یک روز برام تعریف کرد که هر کس قرآن را حفظ کند، او را مکه می برند این هم انگیزه دیگری شد و همت کردم که من هم حفظ را تمام کنم.

این حافظ قرآن ادامه داد: پسرم برای کلاس دوم تیزهوشان قبول شد و مسئولان مدرسه گفتند به وی فشار نیاورید و فقط درس بخواند دو جزء با هم حفظ کردیم و ادامه راه فقط با همت خودم بود و شوهرم هم تشویقم می کرد و با من همراه بود. هم اکنون ۱۰ سال است به رحمت خدا رفته و من ثوابی از خواندن ها را به او اهدا می کنم و استادم خانم کسرایی خیلی برای من زحمت کشید از سال ۷۳ تاکنون پیش وی می روم.

حنایی با اشاره به تأثیر قرآن در زندگی خود گفت: استاد ما از ابتدا قرآن را با معنا و تفسیر به ما آموزش داد و من هر کاری که می خواهم انجام دهم سریع آیه مربوط به آن جلوی چشم و در ذهنم می آید؛ «ان الله لا یحب المسرفین» مرا از اسراف برحذر می دارد یا می بینم دو نفر با هم اختلاف دارند به عنوان بزرگتر خانواده، آیه ۳۵ نساء که می گوید یک نفر از اهل خودتان و یک نفر از طرف مقابل بیاید، وظیفه خود می دانم که برای میانجی گری بروم و سعی می کنم اندرزهای قرآنی را در زندگی عملی کنم.

وی با بیان اینکه قرآن نقش کنترل کننده از گناهان دارد، تصریح کرد: کسی که مأنوس با قرآن است یعنی زندگی اش قرآن شده و اگر جایی قرار گیرد که گناه باشد سعی می کند که از گناهان دوری کند و خودش را کنترل کند.

وی افزود:‌ قرآن جزئی از زندگی من شده با اینکه حفظ هستم کتاب را کنار نگذاشتم؛ یا می خوانم یا گوش می دهم و زندگیم قرآنی شده و به دلیل فرار بودن و آیات مشابه، حفاظ نباید قرآن را کنار بگذارند.

این حافظ قرآن در پاسخ به اینکه توصیه شما برای کسانی که در میان سالی هستند و می گویند از ما گذشته چیست؟ گفت: سخت نیست علاقه می خواهد. من در این مسابقات به عنوان مسن ترین فرد شرکت کننده که وارد ۶۸ سالگی شدم حضور دارم و همیشه می گویم من می آیم که یک روحیه برای جوان ها باشم تا نگویند ما نمی توانیم؛ همچنین۲۰ سال است که کلاس روخوانی و روانخوانی و حفظ  قرآن را هم برگزار می کنم و به همه می گویم که حفظ قرآن کاری به سن ندارد و علاقه و پشتکار می خواهد اگر هر کس این دو را داشته باشند می تواند حافظ شود.

حنایی بیان کرد: بزرگترین نوه ام با تشویق من دارالقرآن امام علی(ع) در جهرم شش جزء قرآن را حفظ کرد و امسال کنکور قبول شد و برای برخی مسابقات با هم شرکت می کنیم، آنان روحیه پیدا می کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که خانم های خانه دار وقت زیادی دارند که هدر می رود یا به کارهای حاشیه ای می پردازند، چه توصیه ای به آنان دارید؟ گفت: من بارها به این عزیزان گفته ام که وقتتان را هدر ندهید، می بینم یک ساعت با تلفن، صحبت های تکراری و هر روزی دارند یا برنامه هایی را می بینند که به درد زندگی شان نمی خورد.

این حافظ قرآن کریم تصریح کرد: به نظر بنده وظیفه نخست خانم ها، شوهرداری و فرزندپروری است اما در کنار آن می توانند از این حاشیه ها کم کنند و حفظ را داشته باشند و همزمان با آشپزی و کارهای خانه به روش های مختلف اعم از رادیو و تلویزیون و انواع نرم افزارها که در دسترس هست، می توانند قرآن را مرور کنند یا آموزش ببینند.

حنایی در مورد نقش مسابقات در انگیزه بخشی به افراد گفت: برپایی مسابقات در انگیزه و روحیه آدم خیلی تأثیر زیادی دارد و باعث می شود خواندن قرآن بیشتر و فشرده تر شود به عنوان مثال من اگر مهمان هم داشته باشم نیمه های شب بلند می شوم، مرور را انجام می دهم.

وی افزود: در مسابقات هم سعی می کنم امتیاز بیاورم اما فقط برای رتبه نیست بلکه عاشق قرآن هستم و هر جا محفل قرآنی باشد دوست دارم آنجا باشم و حتی اگر مسابقات خارج از کشور هم باشد دوست دارم شرکت کنم.

این حافظ قرآن کریم با بیان اینکه مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) بهترین مسابقه قرآنی است، گفت:‌ این مسابقات شرایط سنی ندارد و دست اندرکاران واقعاً زحمت می کشند و خدمات عالی ارائه می دهند؛ ما دعاگوی برگزارکننده های این مسابقات هستیم و ان شاءالله که ادامه داشته باشد و هر ساله بهتر شود و ارگان های دیگر هم رقابت داشته باشند و از این مسابقات الگو بگیرند و برنامه های قرآنی را فقط برای کارمندان خود نگذارند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه
مراسم سوگواری هیئت هنر و رسانه قم برگزار می‌شود
تشکیل ستاد مرکزی ساماندهی ایستگاه‌های صلواتی در قم
نقش مؤثر شهرداری در برگزاری مطلوب عزای سیدالشهدا(ع)
قدردانی استاندار قم از خدمات شهرداری به عزاداران حسینی
استفاده از مه‌پاش و سایه‌بان در عاشورای گرم شهر قم
افزایش ۱۰ درصدی صدور مجوز ایستگاه صلواتی در قم
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.