نگاهی به پامنار قم
شناسه خبر : 28833 | تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴ |

شهر بیست/ به همت سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم، کلیپ «نگاهی به پامنار قم» با هدف شناخت بیشتر شهروندان از این بنای تاریخی منتشر شده است. 

تک‌منار میدان کهنه و مـناره‌های زوجی سردر مدرسه غیاثیه (پامنار) در میدان کهنه شهر قم حـد فاصل‌ محله‌ چهارمردان‌ و محله مسجد جامع واقع است که در گذشته به «سروزار» (همان سربازار‌ فعلی‌) شهرت‌ داشت و امـروزه نزدیک‌ترین خـیابان دسترسی به آن خیابان آذر است. 

در متون تاریخی اوایـل و اواسـط دوران اسلامی از ساخت سه منار در قم سخن مـی‌رود، بر همین اساس برخی از محققین معتقدند که بـعد‌ از‌ مـناره شوش و مناره نخستین مسجد تاریخانه دامغان که در زمان حاضر اثری از آنها نیست، مناره میدان کهنه قم قدیمی‌ترین مناره موجود در سرزمین ایران است.

منار میدان کهنه که بر‌ اساس‌ کتیبه سنگی مورخ ۹۶۳ هـ ق موجود در محل به آن منار چارسو نیز می‌گفتند،با ارتفاع ‌ ‌۲۴ متر و قطر نزدیک به ۴ متر بصورت رگ‌چین آجری،مانند اغلب مناره‌های عصر‌ سلجوقی‌،بـا دو راه‌پله مارپیچی به صورت رفت و برگشت با ۶۳ پله برپا گردیده که در شرایط کنونی یکی به فضای داخلی مسجد معاصر راه می‌یابد و دیگر دریچه‌ای رو به‌ بام‌ دارد‌.

متن توضیحی در رابطه با «پامنار» برگرفته از سایت قم‌شناسی است.


ثبت دیدگاه
    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.