قمی‌ها رتبه اول مطالعه و مصرف فست‌فود کشور

شهر بیست/ معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم با اشاره به اجرای طرح آمارگیری فرهنگ رفتاری خانوارهای ایرانی، گفت: قمی‌ها در مطالعه و همچنین مصرف فست فود رتبه اول و در ورزش و تماشای تلوزیون رتبه آخر کشور را دارند.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
قمی‌ها رتبه اول مطالعه و مصرف فست‌فود کشور
شناسه : 9611 | انتشار : 20 تیر 1398   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از ایسنای قم، جواد شاکر آرانی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان قم عنوان کرد: مرکز آمار کشور در حوزه های مختلف اقدام به تهیه آمار می کند که یکی از حوزه ها بحث فرهنگ است.

شاکر آرانی افزود: این مرکز با اجرای طرح آمارگیری فرهنگ رفتاری خانوارهای ایرانی، به سمت اندازه گیری شاخص فرهنگ با توجه به رفتار خانواده ها رفته است.

وی اظهار کرد: این طرح انجام و نتیجه آن در سال ۹۶ ارائه شد که با استفاده از نظرات کارشناسان طراحی و بر اساس مستندات علمی انجام شده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم بیان کرد:تفکرات و سلایق مخاطبان تاثیری در این آمار ندارد  و تلاش شده به جای افکارسنجی، رفتار سنجی شود.

وی گفت:این آمار گیری در سال ۹۳ برای اولین بار انجام شد و جامعه مخاطب در دومین آمارگیری در مهر و آبان سال ۹۶ نیز سن ۱۵ سال به بعد و در مناطق شهری و روستایی در کل کشور بود؛ در سال ۹۶تعداد۴۰ هزار خانوار در این آمار شرکت داشتند که در قم ۱۰۴۰ خانوار انتخاب شد.

شاکر آرانی عنوان کرد: وضعیت مطالعه یکی از شاخه ها بود که ۵۸ درصد در کل کشور اهل مطالعه و ۴۲ درصد مطالعه نداشتند، قم در قرآن و ادعیه ۸ ساعت و ۲۱ دقیقه رتبه نخست و در مطالعه غیراز قرآن و ادعیه ۱۱ ساعت و ۴۶ دقیقه مطالعه داشت که قمی ها جمعا ۲۰ ساعت و ۷ دقیقه مطالعه داشتند.

**رتبه اول قمی‌ها در مطالعه روزنامه

وی بیان کرد: طبق این آمار۳۰ درصد از جامعه از خبرگزاری‌ها و روزنامه ها مطالعه داشتند و در مطالعه روزنامه نیز، قم رتبه اول را دارد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم بیان کرد: در قم ۶۸ درصد مردم موسیقی گوش می دهند که در کشور میانگین دو ساعت و ۲۹ دقیقه است و قم رتبه چهارم را با ۲ ساعت و ۵۵ دقیقه در هفته دارد.

وی در مورد شبکه های اجتماعی گفت:۵۳ درصد مردم کشور در این شبکه ها عضویت داشتند که تلگرام با ۹۵ درصد بیشترین عضویت را شامل می شد؛ میانگین کشور در شبکه های اجتماعی یک ساعت و ۴۰ دقیقه در روز بوده که قم رتبه چهارم را دارد.

**قم رتبه آخر کشور در ورزش را دارد

وی اظهار کرد:در این آمار رفتاری ۱۹ درصد مردم کشور به سینما و ۵ درصد به تئاتر رفتند در ورزش نیز میانگین کشوری ۲۷ دقیقه بوده که قم با ۱۴ دقیقه ورزش رتبه آخر را دارد و در هزینه ورزش نیز هر خانوار قمی ۲۵ هزار تومان برآورد شده است.

**قمی‌ها کمتر از همه تلویزیون می‌بینند

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم گفت:در این سرشماری ۹۱ درصد کشور تلویزیون را می بینند و قم با یک ساعت و ۵۲ دقیقه رتبه آخر را دارد.

وی بیان کرد:سرانه مصرف شیر در قم ۳ لیوان و نیم در هفته است که رتبه ششم را داریم اما در نوشابه ۸/۱ لیوان است که نشان می دهد ۴۵ درصد جامعه قمی ها نوشابه مصرف می کنند.

شاکرآرانی عنوان کرد: قم در مصرف میوه رتبه اول را دارد همچنین در فست فود رتبه اول را از آن خود کرده و ۶۴ درصد خانوارهای قمی فست‌فود می خورند ضمن اینکه در مصرف غذای بیرون ۶۶ درصد قمی ها اظهار علاقه کرده اند.

وی گفت:طبق آمار مهم ترین مانع ازدواج در قم اشتغال دائم است و جوانان تمایل دارند بعد از یافتن یک شغل دائم ازدواج کنند.

 

نوشته های مشابه
تقاطع ورودی جعفریه به‌زودی افتتاح می‌شود
راه‌اندازی رینگ طلایی اطراف حرم مطهر
نمای شهری بر شکل‌گیری هویت افراد موثر است/ شهر با تحمیل نمای رومی بی‌هویت می‌شود
جدیدترین آمار بیماران کرونایی قم
ارائه تخفیف ۷۰ درصدی خدمات دندان‌پزشکی در مراکز بهداشت قم
اعمال محدودیت‌های موقت در روضه منوره حرم حضرت معصومه(س)
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.