گرمازدگی در تابستان را جدی بگیرید

شهر بیست/ یک پزشک مرکز بهداشت گفت: گرمازدگی زمانی که جدی گرفته نشود، می تواند فرد را وارد یک شوک خفیف کرده و سپس این حالت تشدید پیدا کرده و در نهایت فرد به کما می رود، یا فوت می کند.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
گرمازدگی در تابستان را جدی بگیرید
شناسه : 8315 | انتشار : 24 خرداد 1398   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از ایسنای قم، دکتر مجید محمدیان پزشک مرکز بهداشت، در خصوص گرما زدگی در فصل تابستان عنوان کرد: به طورکلی در این رابطه، دو نوع افزایش دما وجود دارد، یک مورد از این افزایش دما مربوط به افزایش دمای محیط شده و دیگری مربوط به دمای مرکزی است.

وی افزود: دمای مرکزی همان دمای داخلی بدن است که براساس یکسری رخدادها، افزایش پیدا می کند، اما دمای محیطی، دمای خارجی و محیط اطراف ما را شامل می شود.

بدن شما مانند رادیاتور عمل می کند

این پزشک مرکز بهداشت، گفت: معمولا دو علت عمده موجب بالا رفتن دمای داخلی بدن می شود، اول عفونت های داخلی بدن و دیگری زمانی که رطوبت و دمای محیط فرد، آنقدر افزایش پیدا کند که بدن شخص قادر به تعریق(عرق کردن) نباشد، این اتفاق معمولا در مناطقی که دریا وجود دارد، بیشتر رخ می دهد.

محمدیان با بیان اینکه بدن انسان همچون رادیاتور عمل می کند،‌ ادامه داد: وقتی که دمای محیط و به تبع آن دمای داخلی بدن بالا می رود،‌ سیستم بدن با تعریق(عرق کردن) دمای بدن را پایین آورده و تنظیم می کند.

وی بیان کرد: دمای بدن هر فرد در حالت طبیعی ۳۷ درجه سانتی گراد است، ۱ درجه کمتر یا بیشتر از این مقدار، دمای بدن را از حالت نرمال و طبیعی خارج می کند، به طور کلی در بدن انسان تنظیم دما با غدد تعریق و یا مغز انجام می شود.

حمله گرمایی چیست؟

این پزشک مرکز بهداشت در خصوص واژه «حمله گرمایی» گفت: با قرار گرفتن طولانی مدت بدن در دمای بسیار گرم یا داغ که مکانیزم تعریق اختلال پیدا کرده و بدن قادر به عرق کردن نیست، حمله گرمایی رخ می دهد.

گروه های پرخطر در معرض گرما زدگی را بشناسید

محمدیان با تاکید بر اینکه گروه های پر خطر، بیشتر در معرض گرما زدگی بوده و باید بیشتر مراقب آن ها بود بیان کرد: نوزادان و اطفال، سالمندان و درنهایت مصرف کنندگان مواد مخدر و الکلی به ترتیب گروه های پرخطری هستند که باید در پیشگیری از حمله گرمایی و یا گرمازدگی بسیار مراقبت کنند.

وی در خصوص فضاها و اتفاقاتی که موجب گرما زدگی شده و مستعد حمله گرمایی به بدن افراد است،‌ عنوان کرد: فضاهای بسته همچون اتوموبیل پارک شده درمعرض نور خورشید و گرما که ورود و خروج و تهویه در آن اتفاق نمی افتد، اتاق های بدون تهویه و سیستم خنک کننده، پوشاندن لباس زیاد به اطفال و نوازادان در فصل گرما، ورزش و فعالیت سخت بدنی که موجب تعریق و از دست دادن مایعات بدن می شود و در نهایت قرار گرفتن در محیط داغ، مهم ترین علت هایی است که بدن را مستعد گرما زدکی می کند.

علائم گرمازدگی در نوزادان را تشخیص دهید

این پزشک مرکز بهداشت با بیان اینکه هر ۱ ساعت فعالیت بدنی، موجب از دست دادن یک لیتر مایعات در بدن می شود، گفت: کارگران ساختمانی و افرادی که شغل های این چنینی دارند،‌ به شدت در معرض گرمازدگی هستند،‌ بسیاری از حادثه های پرتاب کارگران در تابستان از بالای ساختمان ها به دلیل سرگیجه های ناشی از گرما زدگی است که باید جدی گرفته شود.

محمدیان در رابطه با علائم یک حمله گرمایی یا همان گرما زدگی بیان کرد: فردی که دچار گرمازدگی شده، ابتدا بدنش عرق شدید می کند، مایعات از بدن او به سرعت از دست می رود، فشار اُفت می کند، نبض کاهش می یابد،‌ سپس سردرد های خفیف و به اصطلاح حالت گیجی رخ داده و تنفس تند می شود، تهوع و استفراغ نیز یکی از علائم شایع و مهمی است که در این رابطه باید جدی گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه علائم گرمازدگی در نوزادان و اطفال توسط والدین  تشخیص داده نمی شود، گفت: اکثرا والدین بی قراری نوزادان را علت گرمازدگی نمی دانند، در صورتی که بی قراری نوزادان در فصل گرما، یکی از علائم شایع گرمازدگی است.

محمدیان تاکید کرد: گرمازدگی زمانی که جدی گرفته نشود، می تواند فرد را وارد یک شوک خفیف کرده و سپس این این حالت تشدید پیدا کند و درنهایت فرد به کما می رود، یا فوت می کند.

این پزشک مرکز بهداشت، گَر گرفتگی و خشکی پوست را از دیگر علائم خطرناک گرمازدگی دانست و افزود: ورم مغز، اختلالات قلبی، نارسایی کلیه، نارسایی کبد و مشکلات تنفسی از جمله عوارض عدم جدی گرفتن حمله گرمایی یا همان گرمازدگی است.

دوغ،‌ بهترین نوشیدنی در گرما زدگی است

وی در خصوص راهکارهای پیشگیری از گرما زدگی گفت: استفاده از کلاه و نقاب مخصوص، به ویژه برای کشاورزان و کارگران ساختمانی، پوشیدن لباس هایی که جنس آن ها مناسب با فصل گرما باشد، قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و فضای بسیار داغ و استفاده بسیار زیاد از مایعاتی همچون دوغ که حاوی نمک است،‌ از بهترین راه های پیشگیری گرما زدگی است.

داروهای مُسکن هیچ تاثیری در درمان گرمازدگی ندارد

محمدیان تاکید کرد: علی رغم تصور افراد، قرص ها و داروهای تب بُر یا مُسکن هیچ تاثیری در درمان گرمازدگی ندارد، بلکه باید به دنبال کاهش گرمای داخلی و بیرونی بدن باشیم، کم کردن لباس فردی که گرمازده شده و کاهش بارش گرما به بدن شخص، اسپری کردن آب به بدن، استفاده از اسفنج خیس و غوطه ور کردن شخص در آبی که دمای آن زیاد سرد یا گرم نباشد، از راه های درمانی فردی است که دچار گرمازدگی خفیف شده است.

وی گفت: اگر فرد گرمازده، دچار استفراغ و حالت تهوع نشده باشد، نوشیدن مایعات زیاد،‌ به سرعت دمای بدن او را متعادل می کند، بنابراین با انجام دادن تمامی این راه های درمانی، ‌اگر بازهم دمای بدن شخص پایین نیامد و علائم گرمازدگی همچنان ادامه داشت، باید سریعا فرد را به مراکز درمانی منتقل کرد.

نوزادی که دچار گرمازدگی شده سریعا از شیر مادر استفاده کند

این پزشک درمانی در رابطه با درمان نوزادی که دچار گرمازدکی شده است، ‌بیان کرد: نوزادی که زیر ۶ ماه است، ‌بهترین راه درمان او استفاده از شیر مادر است، غوطه ور کردن نوزاد در آبی که دمای متعادل دارد (با مراقبت از مجاری تنفسی او) نیز یکی دیگر از راه های درمان حمله گرمایی است.

زجر جنینی، نتیجه گرمازدگی مادران باردار

محمدیان به مادران باردار نیز توصیه کرد: به هیچ عنوان در فضای بسته به ویژه اتوموبیلی که در معرض نورخورشید پارک شده و یا اتاق های بدون تهویه قرار نگیرند، چراکه هم خود مادر و هم جنین،‌ دچار کم آبی شده و به این حالت زجر جنینی نیز گفته می شود.

وی در خصوص گرمازدگی در مادران شیرده نیز بیان کرد: شیر مادر با مکیدن نوزاد در لحظه تولید می شود و این تصور که شیر مادر به صورت ذخیره برای نوزاد وجود دارد، اشتباه است بنابراین مادری که دمای بدن او بالا رفته است، تاثیری در شیر او ندارد، چراکه با مکیدن نوزاد، مغز فرمان ساختن شیر را در بدن مادر صادر کرده و از خون مادر، مایعات برای ساخت شیر استخراج می شود، البته توصیه می شود مادر شیردهی که دچار گرمازدگی شده است، سریعا مایعات خنک بنوشد.

 

 

 

نوشته های مشابه
جذب ۳۰ میلیارد مشارکت مردمی برای بهسازی بافت‌های تاریخی
تقاطع ورودی جعفریه به‌زودی افتتاح می‌شود
راه‌اندازی رینگ طلایی اطراف حرم مطهر
نمای شهری بر شکل‌گیری هویت افراد موثر است/ شهر با تحمیل نمای رومی بی‌هویت می‌شود
جدیدترین آمار بیماران کرونایی قم
ارائه تخفیف ۷۰ درصدی خدمات دندان‌پزشکی در مراکز بهداشت قم
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.