حافظ روشنفکر تمام عیار و پیامبر رندی بود/ او را نمی‌توان در مذهب خاصی محدود کرد

استاد برجسته ادبیات فارسی به تشریح ویژگی‌های اشعار حافظ پرداخت و گفت: حافظ هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد، حافظ شاعر آینده است و از قرن‌ها پیش تا امروز، سخن آیندگان را بیان کرده است.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
حافظ روشنفکر تمام عیار و پیامبر رندی بود/ او را نمی‌توان در مذهب خاصی محدود کرد
شناسه : 42329 | انتشار : 20 مهر 1400 - 23:27   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از روابط عمومی اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قم، دکتر احمد عزتی‌پرور امروز در نشست ادبی «شهد و شکر» ویژه‌برنامه روز ملی بزرگداشت حافظ که در مجتمع فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قم برگزار شد، اظهار کرد: آیین و دین حافظ، کیش مهر است و به‌دلیل گستردگی فکری و افق باز خردمنانه‌اش نمی‌توان او را در مذهب خاصی محدود کرد.

وی با اشاره به بیت «در این بازار اگر سودیست با درویش خرسند است، خدایا منعمم گردان به درویشی و خرسندی»، گفت: حافظ، متفکری است که تلاش می‌کند نگاهی به زندگی عرضه دارد که مردمان را به شادی، آرامش، عشق، آزادی و خرسندی برساند.

این استاد برجسته ادبیات فارسی از «رندی» به عنوان یکی از ویژگی‌های حافظ یاد کرد و گفت: مهم‌ترین، برجسته‌ترین و چشمگیرترین اندیشه حافظ، اندیشه رندی است که در جای جای دیوان خودش این نکته را بیان می‌کند.

عزتی‌پرور با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ مرتبه واژه «رندی» در دیوان حافظ بکار رفته است، به تشریح واژه معنای «رند» پرداخت و گفت: در اندیشه حافظ، رندی به معنا و مفهوم انسان کامل است و او را باید پیامبر رندی دانست که در ابیاتی نظیر «عاشق و رند و نظربازم و می‌گویم فاش، تا بدانی که به چندین هنر آراسته‌ام» به آن اشاره می‌کند.

این استاد برجسته ادبیات فارسی از «عشق‌ورزیدن»، «آزادی» و «خردمندی» به عنوان ویژگی‌های رندی حافظ یاد کرد و گفت: آزادی یکی از مبانی مهم رندی است که حافظ نیز از هرگونه تعلق خاطر و وابستگی به دنیا، رها بوده است.

عزتی‌پرور همچنین با اشاره به بیت «در نظربازی ما بی‌خبران حیرانند، من چنینم که نمودم دگر ایشان دانند»، گفت: نظر به مفهوم اندیشیدن و نظریه به معنای مجموعه‌ای از اندیشه‌های اثبات شده است.

وی همچنین حافظ را صاحب نظر و اندیشه دانست و به بیت «غلام همت آنم که زیر چرخ کبود، ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزادست» اشاره کرد.

عزتی‌پرور با بیان اینکه عالم هستی از نگاه حافظ برای عشق ورزیدن آفریده شده است، افزود: حافظ برای عشق‌ورزی در دیوان خود کلمات دیگری نظیر «باده، می و شراب» را بکار برده و در ابیاتی نظیر «زان باده که در میکده عشق فروشند، ما را دو سه ساغر بده و گو رمضان باش» به آن تصریح کرده است.

وی در ادامه از شعر به عنوان میراث ذاتی ایرانیان یاد کرد و گفت: هیچ ملتی به اندازه ایرانیان و فارسی‌زبانان، اهل شعر نبوده است و این میراث را برخلاف نفت، دیگران نتوانستند از ما بگیرند مگر اینکه ما خودمان فراموش کنیم.

این استاد برجسته ادبیات فارسی همچنین از شعر به عنوان منبع و مخزن عشق و عشق‌ورزی یاد کرد و افزود: فردوسی، خیام و حافظ سه شاعر شهیر ایرانی در جهان هستند که علاقه‌مندان بسیاری در دنیا دارند.

عزتی‌پرور با تأکید بر اینکه حافظ هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد، گفت: حافظ شاعر آینده است و از قرن‌ها پیش تا امروز، سخن آیندگان را بیان کرده است.

وی از حافظ به عنوان یک شاعر پرسشگر و اندیشه‌مند یاد کرد و افزود: حافظ یک فیلسوف است و هنر او در پرسشگری هستی است و برخلاف دراویش و اهل صوفیه، راهبردهایی برای زندگی ارائه می‌دهد.

این استاد برجسته ادبیات فارسی همچنین حافظ را یک روشن‌فکر به تمام معنا عنوان کرد و گفت: اندیشه مدارا و تساهل و تسامح و نداشتن تعصب در اشعار حافظ بویژه در بیت «آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است، با دوستان مروت با دشمنان مدارا» موج می‌زند.

نوشته های مشابه
نگاهی به پنجاه‌ویکمین محفل طنز قمپز/ از شوخی با شهردار اصفهانی تا کنایه به نماینده سابق قم!
جدیدترین آمار مبتلایان کرونا در قم
ثبت‌نام متقاضیان امریه سربازی در کهک و جعفرآباد قم آغاز شد
۵۰ رشته تله هوبره در قم تخریب شد
روزبازارهای قم نیازمند مکان ثبات هستند
توسعه بوستان‌های تخصصی بانوان در شهر قم
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.