پیشرفت فیزیکی ۵۴ درصدی پروژه تونل جمهوری

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم با اشاره به آخرين وضعيت احداث پروژه تونل و ادامه بلوار جمهوری اسلامی گفت: در حال حاضر اين پروژه دارای ۵۴ درصد پيشرفت فيزيكی است.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
پیشرفت فیزیکی ۵۴ درصدی پروژه تونل جمهوری
شناسه : 42262 | انتشار : ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۰   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، عباس حلوایی‌زاده با اشاره به آخرین وضعیت احداث پروژه تونل و ادامه بلوار جمهوری اسلامی، اظهار داشت: بخشی از بزرگراه جمهوری در منطقه ۲ واقع‌شده و با اتصال تقاطع غیرهمسطح و پل ۹ دی از بلوار امین(ص) و بستر رودخانه و بلوار امام رضا(ع) عبور کرده است.

وی با بیان اینکه یکی از فازهای این پروژه حدفاصل مالک اشتر تا میدان امام حسین(ع) به‌صورت ۴۵ متری و سطح صفر اجراشده است،‌ ابراز کرد: بعدازاین پروژه، بحث اتصال به کمربندی امام علی(ع) مطرح و با بررسی‌های لازم، گزینه منتخب برگزیده و قرار شد یک تونل قبل از میدان امام حسین(ع) به سمت انتهای نور و سواران تا یادگار امام داشته باشیم و یادگار امام نیز هم‌سطح شود.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم با تأکید بر اینکه قرارداد این پروژه با اعتبار ۸۷ میلیارد تومان با سازمان توسعه و عمران شهرداری قم منعقد شد افزود: این پروژه بدین‌صورت بوده که دو خط رفت و دو خط برگشت با یک توقف اضطراری داخل تونل دیده شود؛ این تونل نیز میدان امام حسین(ع) تا انتهای بلوار نور اجراشده و بعد تونل به‌صورت همسطح به بلوار یادگار امام متصل می‌شود

وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۵۴ درصدی پروژه تونل جمهوری تصریح کرد:‌ این پروژه در داخل بافت شهری و به‌خصوص میدان امام حسین(ع) با تأسیسات شهری زیادی مواجه شد که روند اجرا را دشوار می‌کرد، درحالی‌که باید عبور و مرور برقرار بوده و جابه‌جایی تأسیسات نیز انجام شود.

حلوایی زاده مشکلات تأسیسات این پروژه  تونل جمهوری را موردتوجه قرارداد و گفت: بخشی عمده این تأسیسات مربوط به فاضلاب بود که بالغ‌بر یک و نیم میلیارد تومان برای جابه‌جایی هزینه داشته و قبل از میدان امام حسین(ع) و رمپ خروجی احداث و از داخل میدان که زیرگذر داشتیم خارج‌شده است؛ همچنین بخش دیگری از تأسیسات مربوط به لوله قدیمی نفت، شرکت گاز، آب شیرین و حوضچه‌ای بسیار مهم فیبرنوری مخابرات در میدان امام حسین(ع) بود که با همراهی دستگاه‌ها جابه‌جا شد.

وی ادامه داد: انعقاد قرارداد پروژه در سال ۹۸ با سازمان توسعه و عمران شهرداری انجام شد و مدت‌زمان اجرای پروژه نیز دو ساله بود که به دلیل جابه‌جایی تأسیسات در بافت و تملکات متأسفانه با تأخیر مواجه شدیم، ضمن اینکه پس از کرونا نیز مدتی پروژه نیمه فعال شد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم اذعان کرد: تملکات باید تحت نظارت کارشناسان دادگستری، دادگاه، کمیسیون تملکات و مالکان انجام شود که زمان زیادی می‌برد، ‌اما بااین‌وجود همه بخش سواران آزادسازی انجام‌شده و تنها ۱۱ پلاک سمت راست باقی‌مانده است.

وی با بیان اینکه تاکنون در روند اجرای این پروژه، ۷۰ میلیارد تومان کارکرد عمرانی داشته‌ایم اظهار داشت: دو هزار و ۲۰۰ تن میلگرد در پروژه تاکنون مصرف و اصل شاکله سازه ساخته‌شده و در سقف تونل، ۹ مدول  داریم که ۷ مورد ساخته‌شده و سرشمع‌ها در حال اجراست.

وی با تأکید بر اینکه عمده عملیات سازه‌ای تمام‌شده و ۹۰۰ تن میلگرد مصرفی باقی‌مانده است،‌ یادآور شد: ۵ هزار و ۲۰۰ مترمربع نیز تاکنون آسفالت روی سطح انجام و همچنین در اجرای این پروژه ۴۵۰ حلقه شمع گذاشته‌شده است.

وی عنوان کرد: امیدوار بودیم تا پایان سال جاری علیرغم اتفاقات، عملیات را به اتمام برسانیم که عدم تکمیل تملکات منجر به تأخیر در زمان بهره‌برداری شده است ولی به هر صورت ظرف دو ماه آینده می‌توانیم جریان همسطح را برقرار کنیم و کنارگذر مسیر و بالادست را تحویل شهروندان دهیم.

حلوائی‌زاده ادامه داد: احداث تأسیسات، روشنایی، آسفالت، زیرسازی و روسازی نیز در تونل وجود دارد که باید به نتیجه برسد؛ برای احداث کنارگذرها باید این تملکات انجام و ملک‌ها تخریب شود.

وی خاطرنشان کرد: وقتی طرحی نهایی شده و پلاک‌ها در مسیر مشخص می‌شود که هدف اصلی این است که کمترین معارضات را داشته باشد تا مردم دچار مشکل نشوند و هزینه کمتری نیز به پروژه تحمیل شود و زمان را فرسایشی نکند.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم اظهار داشت: با این پروژه ترافیک از میدان امام حسین(ع) و سواران تخلیه می‌شود که در این رابطه تلاش شد با احداث تونل بخش زیادی از واحدهای مسکونی و تجاری در مسیر حفظ شود.

نوشته های مشابه
جدیدترین آمار مبتلایان کرونایی قم
برگزاری اردوی جهادی مشترک درمانی در مناطق حاشیه‌نشین قم
مراجعه بیش از ٢١٠٠ نفر به درمانگاه صلواتی سیدالشهدا(ع)
آمار زندانیان دیه تصادفات استان قم به صفر رسید
مراسم عزاداری هیئت هنر و رسانه قم برگزار می‌شود
کارگاه «غزه به روایت تصویر» در قم برگزار می‌شود
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.