شرح زیارت‌نامه و زندگی‌نامه حضرت معصومه(س) رونمایی شد

دو اثر شرح زیارت‌نامه و زندگی‌نامه حضرت معصومه(س) در حرم بانوی کرامت رونمایی شد.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
شرح زیارت‌نامه و زندگی‌نامه حضرت معصومه(س) رونمایی شد
شناسه : 37426 | انتشار : 25 خرداد 1400 - 18:39   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آستان مقدس حضرت معصومه(س)، شامگاه دوشنبه از دو کتاب «شرح زیارت‌نامه حضرت معصومه سلام الله علیها» و «زندگی‌نامه حضرت معصومه سلام الله علیها» نوشته حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت در حضور آیت الله سعیدی رونمایی شد.

رونمایی از کتاب شرح زیارت‌نامه و زندگی‌نامه حضرت معصومه

آیت الله سیدمحمد سعیدی در این مراسم با بیان اینکه پژوهش در رابطه با حضرت معصومه سلام الله علیها از کارهای اصلی آستان مقدس است، اظهار کرد: یکی از دلایل اینکه برخی می‌گویند منابع در رابطه با حضرت معصومه سلام الله علیها کم است، این است که ما پژوهش خوبی در منابع نداشته‌ایم. 

وی با بیان این که مطمئنا دست‌هایی در کار بوده که آثار اهل بیت(ع) را از بین برده‎ اند، افزود: این نباید بهانه‌ای برای دست کشیدن از کار و پژوهش باشد. ما باید منابع را از کتاب های مختلف جمع آوری کنیم و مطمئناً در این صورت، منابع زیادی از حضرت پیدا خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در استان قم با بیان اینکه در رابطه با کرامات حضرت معصومه سلام الله علیها همواره در طول تاریخ وجود داشته و خواهد داشت، گفت: همچنین در رابطه با اوصاف، القاب و سخنان بزرگان در رابطه با حضرت معصومه سلام الله علیها می توان تحقیق کرد و مطالب نابی را پیدا کرد.

وی با بیان اینکه نقش تربیتی حضرت معصومه سلام الله علیها به عنوان یک دختر نمونه به روی مردم قم و زائران این حضرت می‌تواند موضوع پژوهش قرار بگیرد، گفت: با تکیه بر مهاجرت حضرت معصومه سلام الله علیها از مدینه به قم که به نوعی جهاد فی سبیل الله است می‌توان بحث زن‌های تمدن‌ساز را مطرح کرد و پژوهش در این زمینه ها انجام داد.

رونمایی از کتاب شرح زیارت‌نامه و زندگی‌نامه حضرت معصومه

وی، تحقیق پیرامون احوالات بانوانی را که در کنار حضرت معصومه سلام الله علیها دفن هستند ضروری دانست و گفت: حضرت معصومه سلام الله علیها وقتی به عنوان الگو و اسوه معرفی می‌شوند می توان علاوه بر تحقیق کارهای تحلیلی نیز پیرامون شخصیت این بانو انجام داد و تشبیه و بیان شباهت های حضرت معصومه سلام الله علیها و حضرت مریم یکی از آن کارهای تحلیلی است که می تواند ماندگار باشد.

تولیت آستان مقدس بانوی کرامت با بیان اینکه منابعی که حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری معرفی کردند کار محققان را برای پژوهش‌های بعدی تا حدودی آسان می‌کند، افزود: اگر کارهای پژوهشی پیرامون حضرت شروع شود برکت خواهد کرد و پژوهشگران دیگر هم انگیزه پیدا می کنند و وارد کار می‌شوند و بابی برای تبیین شخصیت و آثار و برکات حضرت معصومه سلام الله علیها باز خواهد شد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری نویسنده دو اثر یاد شده اظهار کرد: کتاب زندگی‌نامه حضرت معصومه سلام الله علیها دارای ۸ بخش است که فصل اول آن زندگی‌نامه جامع آن حضرت، اوضاع فرهنگی، سیاسی و اقتصادی که یکی از بحرانی ترین شرایط تاریخ اسلام است و تأثیر هجرت حضرت معصومه سلام الله علیه در تغییرات سیاسی و فرهنگی ایران، جهان تشیع و جهان اسلام در آن مقطع و طول تاریخ بررسی شده است و درباره مکان و زمان تولد آن حضرت کارهای تحقیقی بسیاری شده است.

وی با بیان اینکه فصل دوم پیرامون خاندان حضرت معصومه سلام الله علیها با یک نگاه تحقیقی است، گفت: فصل سوم پیرامون حضرت معصومه سلام الله علیها در کلام معصومین(ع) و بزرگان دین و فصل چهارم احادیثی است که از آن حضرت نقل شده که کار وسیع رجالی و سندی در این رابطه انجام گرفته است.

رونمایی از کتاب شرح زیارت‌نامه و زندگی‌نامه حضرت معصومه

پژوهشگر حوزوی ادامه داد: فصل پنجم اوصاف و القاب حضرت معصومه سلام الله علیها بیان شده که حدود ۲۰۰ وصف و لقب برای ایشان در متون تاریخی آمده است و فصل ششم مسیر هجرت حضرت معصومه سلام الله علیها بررسی شده که مسیری متفاوت با مسیر حرکت امام رضا علیه السلام است زیرا امام رضا علیه السلام از مسیر غیررسمی و کوهستانی به مرو رفتند اما حضرت معصومه سلام الله علیها از مسیر رسمی عربستان به ایران آمدند که ۶۱ منزل را طی کرده و ۱۹۲۰ کیلومتر را پیمودند تا به قم رسیدند.

وی افزود: فصل هفتم کرامات حضرت معصومه سلام الله علیها است که تعدادی از کرامات مشهور و مستند بیان شده و فصل هشتم زیاراتی است که نسبت به حضرت معصومه سلام الله علیها بیان شده که شامل سه زیارت می شود که زیارت مشهور در حرم قرائت می‌شود و دو زیارت غیر مشهور هم وجود دارد و در این فصل در رابطه با ثواب زیارت هم مطالبی بیان شده است.

صفایی بوشهری با بیان اینکه برای نوشتن کتاب از صدها کتاب تحقیق شده و حتی برای دیدن یک حدیث به کشورعراق و دیگر کشورهای عربی سفر شده و کتابخانه های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: با این وجود در این سه سال که پیرامون این کتاب کار شده هرچه انسان تفحص و تحقیق کند هنوز برای تبیین شخصیت آسمانی حضرت معصومه سلام الله علیها کم است.

وی در رابطه با کتاب شرح زیارتنامه حضرت معصومه سلام الله علیها با بیان اینکه سه تا چهار سال کار علمی صورت گرفته است، گفت: مقدمه آن کتاب هم در رابطه با معنا و آداب زیارت، سند زیارت مشهوره و شبهاتی که پیرامون زیارت وجود دارد تحقیق شده و شبهات را رد کرده است.

محقق و پژوهشگر دینی گفت: در این کتاب، هم شرح لفظی و ادبی متن زیارت و هم تفسیر مفهومی و محتوایی آن زیارتنامه گرانقدر بیان شده که با مراجعه به صدها کتاب این شرح زیارت تدوین شده است.

نوشته های مشابه
جذب ۲۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در قم
فقدان مدیریت یکپارچه مانع توسعه پروژه‌های شهری
برگزاری طرح میثاق ولایت در قم
رشد بیش از ۹۰۰ هزار مترمربع فضای سبز در منطقه یک قم
آغاز واکسیناسیون رانندگان حمل‌ونقل عمومی در قم
جدیدترین آمار بیماران کرونایی در قم
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.