لزوم شفافیت بیشتر درآمدها و هزینه‌کردهای شهرداری/ مدیریت شهری به فکر منابع جدیدی مالی باشد

عضو شورای اسلامی شهر قم با تأکید بر اینکه نهاد‌هایی مانند شهرداری که به صورت درآمدی و هزینه‌ای اداره می‌شوند باید شفافیت حداکثری در درآمد‌ها و هزینه‌کرد‌ها داشته باشند، گفت: متأسفانه یکی از مواردی که در بودجه‌های سالانه شهرداری‌ها از آن غفلت می‌شود، ایجاد درآمد‌های جدید در بودجه است.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
لزوم شفافیت بیشتر درآمدها و هزینه‌کردهای شهرداری/ مدیریت شهری به فکر منابع جدیدی مالی باشد
شناسه : 34836 | انتشار : 16 فروردین 1400   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، زین‌العابدین قراچورلو در نشست امروز شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه گزارش‌های حسابرسی بودجه‌ای با غفلت از برخی نکات مدیریتی و همچنین توجه به اسناد بالادستی همراه است، اظهار کرد: به طور مثال گزارش حسابرسی بودجه سال ۱۳۹۸ شهرداری قم نشان از کسری حدود ۴۰۰ میلیارد تومانی و ایجاد بدهی دارد، اما این گزارش درباره این که کدام هزینه‌کرد سبب این بدهی شده، ساکت است.

وی افزود: بدیهی است شفافیت نسبت به این بدهی‌ها سبب خواهد شد تا بودجه‌های بعدی به صورت واقعی‌تر دیده شود.

عضو شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: بحث دیگر درباره این گونه گزارش‌ها مربوط به حسابداری تعهدی یا حسابداری نقدی است، به بیان دیگر در نهاد‌هایی مانند شهرداری که به صورت درآمدی و هزینه‌ای اداره می‌شوند باید شفافیت حداکثری در درآمد‌ها و همچنین هزینه کرد بر اساس همان درآمد‌ها رعایت شده باشد تا بودجه با اشکالات کمتری رو به رو شود، ضمن آن که متأسفانه در این گزارش‌ها به قوانین و برنامه‌های بالاستی بودجه‌ای کمتر توجه می‌شود، به بیان دیگر این گزارش‌ها از تطابق این بودجه با برنامه‌هایی مانند برنامه پنج ساله و برنامه ۲۰ ساله شهرداری و سنجش میزان انحراف احتمالی غفلت می‌کنند.

قراچورلو با تأکید بر اینکه مشکلات اقتصادی کشور، ضرورت هزینه‌کرد بهتر را در همه زمینه‌ها یادآور می‌شود، خاطرنشان کرد: متأسفانه یکی از مواردی که در بودجه‌های سالانه شهرداری‌ها از آن غفلت می‌شود، ایجاد درآمد‌های جدید در بودجه است.

وی اضافه کرد: سرفصل‌های درآمدی شهرداری‌ها به صورت سنتی بر اساس منابعی از پیش تعریف شده باقی مانده است که این مسئله قطعاً با وضعیت امروز اقتصادی کشور همخوانی ندارد.

عضو شورای اسلامی شهر قم اذعان کرد: بنابراین لازم است تا کمیته‌های ارتقای منابع در شهرداری‌ها علاوه بر پیگیری تقویت منابع درآمدی سنتی، به فکر تعریف منابع جدید هم باشند.

قراچورلو همچنین گفت: گزارش حسابرسی از بودجه شهرداری‌ها نباید صرفاً به چگونگی عمل انجام شده اکتفا کنند، بلکه این گزارش‌ها باید عملاً زمینه را برای نوع رفتار در آینده نیز مهیا کنند تا دست اندرکاران بتوانند بر اساس آن، نوع برنامه‌ریزی و مدیریت بودجه را به روز‌رسانی کنند و به تمهیدات حداکثری به پیش بروند.

نوشته های مشابه
جدیدترین آمار بیماران کرونایی در قم
سوغات کرونایی تاجران هندی
اهتزاز پرچم فلسطین در قم +تصاویر
کاهش ۵۷درصدی بارندگی در قم/ تالاب‌ها و رودخانه‌ها خشک شدند
آغاز ثبت‌نام چهل‌وچهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم
قوم لوط به جای ازدواج به دنبال همجنس‌گرایی بودند/ بخشی از زندانیان به جرم جنسی در زندان هستند
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.