۱۵۰۰ قمی بر اثر کرونا جان باختند/ ورود ویروس انگلیسی دور از انتظار نیست/ نگران روزهای سختیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم به آمار کلی جان‌باختگان کرونایی قم اشاره کرد و گفت: از اسفندماه سال گذشته تاکنون،‌ فوتی قطعی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در استان،‌ ۱۵۰۰ نفر بوده است، هم‌چنین در این بازه زمانی، ۴۶ هزار نفر بستری و ۴۵ هزار نفر بهبودیافته کرونایی گزارش‌شده است.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
۱۵۰۰ قمی بر اثر کرونا جان باختند/ ورود ویروس انگلیسی دور از انتظار نیست/ نگران روزهای سختیم
شناسه : 32929 | انتشار : 28 بهمن 1399   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از تسنیم قم، محمدرضا قدیر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن امام علی(ع) دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت استان از ابتلای کشف بیماری تا امروز اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی استان قم به‌محض مشاهده نخستین موارد ابتلای به بیماری در ۳۰ بهمن‌ماه سال گذشته در کمال صداقت به مردم و کشور اطلاع‌رسانی کرد. باگذشت ۲ پیک بسیار خطرناک که به‌طور مطلوب مدیریت شد، شرایط استان به لحاظ ابتلا به بیماری مطلوب است ولی باوجود عادی انگاری‌ها و کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی ممکن است هرلحظه شرایط استان را خطرناک و دشوار کند.

وی به زمان شروع بحران کرونا در قم اشاره و بیان کرد: با شروع بحران در قم، گروه‌های جهادی، مردم و بسیج و سپاه و طلاب و هم‌چنین مسئولان پا به‌پای کادر درمانی همکاری و مشارکت داشتند و این نوع همراهی‌ها و همدلی‌ها خاطرات دوران ۸ سال دفاع مقدس را یادآوری کرد. درست درزمانی که ما در بحران اقتصادی بودیم تجهیزات موردنیاز کادر درمانی و بخش درمان تأمین شد هم‌چنین با پیگیری استاندار که خود ریاست ستاد استانی مقابله با کرونا را بر عهده دارد و پیگیری نمایندگان مجلس بهره‌برداری از بیمارستان امیرالمؤمنین که سالها معطل‌مانده بود تا ۹۰ درصد به بخش کرونایی اختصاص یافت و ما توانستیم با همدلی، این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

به گفته قدیر، دانشگاه علوم پزشکی استان توانست از دو پیک خطرناک عبور و این بحران را به‌درستی مدیریت کند، زمانی که غسال‌ها ترس از فوتی‌ها و بحران در ابتلای شیوع بیماری داشتند، طلاب و گروه‌های جهادی صحنه‌های زیبایی را در بیمارستان‌ها و آرامستان‌ها خلق کردند هم به کمک کادر درمانی رفته و هم به تغسیل فوتی‌های کرونایی اقدام کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست خبری به آمار کلی جان‌باختگان کرونایی از ابتلای شیوع تاکنون اشاره و گفت: از اسفندماه  سال گذشته تاکنون،‌ فوتی قطعی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در استان،‌ یک هزار و ۵۰۰ نفر بوده است، هم‌چنین در این بازه زمانی، ۴۶ هزار نفر بستری و ۴۵ هزار نفر بهبودیافته کرونایی گزارش‌شده است.

قدیر عنوان کرد: بیماری که با علائم کرونا در بیمارستان پذیرش می‌شوند، در بدو امر به‌عنوان بیمار مشکوک به کرونا بستری می‌شود که پس از انجام‌ تست پی سی آر، اگر جواب تست مثبت باشد،‌ بیمار کرونا مثبت و قطعی است و اگر منفی باشد، بیمار مشکوک به کرونا نامیده می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر این‌که قم تا چه اندازه خود را برای مقابله با ویروس خطرناک دیگری به نام ویروس انگلیسی و یک اسفندماه با شرایط سخت آماده کرده است گفت: کرونای انگلیسی قدرت سرایت و مرگ‌ومیر بیشتری دارد و جوان‌ترها را درگیر می‌کند.

وی افزود: با توجه به این‌که قم محور مواصلاتی ۱۷ استان کشور است،‌ احتمال ابتلا و چرخش ویروس انگلیسی در این استان دور از انتظار نیست با توجه به این‌که میزان تجمعات این روزها در شهر قم بیشتر شده و در مقابل آن پایبندی مردم قم نسبت به پروتکل‌های بهداشتی و زدن ماسک هم کم‌تر شده است، باید منتظر شرایط سخت و دشواری باشیم.

قدیر افزود: با توجه به این‌که ویروس جهش‌یافته انگلیسی در برخی شهرهای کشور کشف‌شده، چند نمونه از شهر قم نیز به تهران ارسال‌شده، ولی تاکنون هیچ‌کدام مثبت گزارش نشده است.

وی به اجرای طرح موفق شهید قاسم سلیمانی باهدف شناسایی هوشمند بیماری اشاره و بیان کرد: در طرح شهید سلیمانی بیماران کرونا مثبت ره‌گیری هوشمند می‌شوند و در هر ۲۰ دقیقه‌ای جواب تست کرونای افراد آماده می‌شود در این طرح تکلیف همراهان بیماران کرونایی هم مشخص خواهد شد.

وی عنوان کرد: این طرح در ۳ بخش ره‌گیری، مراقبت و حمایت و در۵ نقطه و روستاها و بخش‌های استان اجرا می‌شود هم‌چنین تاکنون ۱۳۲ هزار و ۶۰۰ نفر در طرح شهید سلیمانی غربالگری شده‌اند.

*۱۹۰ نفر از کادر درمانی قم واکسن کرونا زدند 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی در بیان آماری از وضعیت واکسن کرونای روسی و میزان اعتماد کادر درمانی قم به این نوع واکسن گفت: در مرحله نخست،‌ ۳۸۰ دوز برای ۱۹۰ نفر از کادر درمان شاغل در بخش بیماران کرونایی تزریق شد و تاکنون عارضه قابل‌توجهی در این افراد مشاهده نشده و زدن این واکسن برای کادر درمانی اختیاری بوده است.

قدیر افزود: مرحله دوم تزریق واکسن نیز به‌زودی انجام می‌شود که ادامه تکمیل واکسیناسیون کادر درمان است و در ‌مرحله سوم افراد پرخطر دارای بیماری زمینه‌ای و جانبازان بالای ۵۰ درصد واکسینه خواهند شد.

وی هم‌چنین در این نشست امید داد که تا سال آینده واکسن ایرانی برای استفاده  مردم قرار بگیرد و در ابتدای سال آینده واکسیناسیون افراد زیر ۶۰ سال و عموم مردم نیز صورت گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم با هشدار نسبت به عادی انگاری‌های موجود بین مردم و در قبال آن خستگی و فرسودگی کادر درمانی باگذشت یک سال از بحران کرونا گفت: با توجه به این ما دو پیک خطرناک را با مدیریت پشت سر گذاشتیم و تا دو هفته پی‌درپی شاهد هیچ مورد فوتی در قم نبودیم اما باوجود عادی انگاری مردم در چند روز گذشته آمار بستری‌ها افزایش‌یافت و طی ۲۴ ساعت گذشته ۴ نفر فوتی نیز گزارش‌شده است.

قدیر تأکید کرد: در وضعیت شکننده کنونی و با توجه به زائرپذیری و گردشگر پذیری استان، اگر بهداشت رعایت نشود شاهد خیز بعدی کرونا خواهیم بود و اگر پیک بعدی کرونا رخ دهد،‌ با توجه به جهش‌یافته بودن ویروس،‌ وضعیت بحرانی‌تر از گذشته می‌شود.

به گفته این مسئول، بحرانی که بیش از یک سال زمان از آن می‌گذرد مدیریت و اقدامات صورت گرفته در این مدت باید مستندسازی شود تا به‌عنوان الگو برای بحران‌های آینده استفاده گردد، هرچند پس از یک سال نیروهای درمان خسته شده‌اند، ولی همچنان در آمادگی کامل برای خدمت‌رسانی هستند.

گفتنی است؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم از تلاش خبرنگاران و اصحاب رسانه استان در طول یک سال از بحران کرونا در قم تقدیر و از آن‌ها درخواست کرد درزمینهٔ عادی انگاری‌ها و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم با تولید محتوا فرهنگ‌سازی کنند.

نوشته های مشابه
جدیدترین آمار بستری بیماران کرونایی در قم
‌اختتامیه ششمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر قم برگزار می‌شود‌
درخشش کشتی‌گیر جوان قم در جام بین المللی اوکراین
نیاز آبی تالاب‌های قم بسیار جدی است
احداث ۱۸۰۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی در قم آغاز شد
احتمال بازگشت قم به وضعیت زرد/ پُر شدن تخت‌های بیمارستان کودکان قم نگران‌کننده است
ثبت دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • علی

  تاریخ : 29 - بهمن - 1399

  میشه آمار کل فوتیها رو هم اعلام کنید(همه عوامل)


  پاسخ

  • پشتیبانی سایت

   تاریخ : 29 - بهمن - 1399

   سلام. اگر منظورتون کل آمار فوتی قم از اسفند پارسال تا امسال هست، ثبت احوال باید اعلام کنه. متولیش دانشگاه علوم پزشکی نیست. دانشگاه فقط آمار فوتی های قطعی ابتلا به کرونا رو طی یکسال اعلام کرده.


   پاسخ