فعالیت ۱۰ کمپ ترک اعتیاد بخش خصوصی در قم/ هزار پرونده جدید معلولان در بهزیستی تشکیل شد

شهر بیست/ مدیرکل بهزیستی قم گفت: ۱۰ کمپ ترک اعتیاد به ‌صورت خصوصی در قم فعال است که بر روند فعالیت آن نظارت داریم و یک کمپ ماده ۱۶ نیز برای معتادان متجاهر یعنی افرادی که فاقد خانواده و بی‌خانمان هستند یا علنی مواد مخدر استفاده می‌کنند، فعال است.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
فعالیت ۱۰ کمپ ترک اعتیاد بخش خصوصی در قم/ هزار پرونده جدید معلولان در بهزیستی تشکیل شد
شناسه : 32144 | انتشار : 12 بهمن 1399   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از ایرنای قم، مهدی پهلوانی با بیان اینکه در سال جاری هزار پرونده جدید ویژه معلولان و مصدومان در بهزیستی استان تشکیل ‌شده‌است، گفت: این موضوع به معنای تولد افراد معلول نیست، زیرا موالید جدید با مشاوره‌های ژنتیکی و کمک به هزینه آزمایشگاه کنترل‌ شده‌است.

وی همچنین برخی از اقدام‌های انجام‌ شده امسال را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: یکی از آسیب‌های بسیار مهم در جامعه هدف مسئله اعتیاد است و وظیفه بهزیستی در این زمینه درمان شخص معتاد و حمایت از خانواده در طول روند درمان است.

مدیرکل بهزیستی قم افزود: در زمینه درمان و بازتوانی و حتی اشتغال پس از درمان و بهبود و آموزش مهارت‌های لازم اقدام هایی انجام می‌شود و پس از آموزش نیز ارائه اصل گواهی ‌نامه مهارت با مشارکت فنی و حرفه‌ای و پرداخت تسهیلات به ‌عنوان بخشی از حمایت ‌های مورد نیاز در دستور کار قرار دارد.

وی تصریح کرد: کمپ یکی از ابزارهای مهم در روند درمان است که در این ‌باره خلأهایی در قم وجود داشت و نیاز به چندین خدمات هم ‌زمان در روند درمان احساس می‌شد، از این‌ رو طرح مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد با مجموعه‌ای از پزشکان در حال انجام است و موافقت اصولی و پروانه تأسیس نیز صادرشده و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد و بیمار پذیرش می‌کند.

پهلوانی ستوده عنوان کرد: این طرح با کمپ تفاوت دارد زیرا در کمپ‌ها دوره یک تا سه‌ ماهه وجود دارد اما در مرکز جامع این دوره، یک‌ساله است که در آن بیماران به مدت چهار ماه اقامت می‌کنند و بعداز آن به ‌تدریج وارد جامعه می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی قم خاطرنشان کرد: بعد از اتمام دوره یک‌ساله، ارتباط بهبودیافتگان با مرکز حفظ می‌شود تا به‌ طور کامل درمان شوند، با ایجاد مرکز جامع درمان، قدم بزرگی در بازگشت بیماران به جامعه و دست‌یابی به شغل و حفظ خانواده برداشته می‌شود.

وی یادآور شد: در قم ۱۰ کمپ به ‌صورت خصوصی فعال است که بر روند فعالیت آن نظارت می‌کنیم و یک کمپ ماده ۱۶ نیز برای معتادان متجاهر یعنی افرادی که فاقد خانواده و بی‌خانمان هستند و یا علنی مواد مخدر استفاده می‌کنند فعال است.

مدیرکل بهریستی قم افزود: این بیماران دارای دفترچه بیمه هستند و از خدمات استفاده می‌کنند که بخش‌های کار درمانی و گفتار درمانی از امسال وارد خدمات بیمه‌شده است و بیماران هزینه کمتری پرداخت می‌کنند، البته اگر در پرداخت مابقی هزینه‌ها دچار مشکل هایی هستند با مراجعه به مراکز می‌توانند از خدماتی بهره‌مند شوند.

مدیرکل بهزیستی استان قم عنوان کرد: تشکیل پرونده برای مراجعه‌کنندگان چند ماهی زمان می‌برد چرا که برقراری خدمات مستمری و تامین بودجه از تهران است که امیدواریم با رفع موانع بتوانیم در ارائه خدمات و به‌خصوص توانمندسازی خانواده‌ها موفق‌تر عمل کنیم.

۲۱ هزار مددجو تحت پوشش بهزیستی قم قرار دارند و معلولان جسمی حرکتی با هفت هزار تَن بیشترین آمار را تشکیل می‌دهند.

نوشته های مشابه
جدیدترین آمار بیماران کرونایی قم
رهایی ۱۶ محکوم قصاص از چوبه‌دار در قم
افزایش بستری کودکان مشکوک به کرونا در قم
شرایط ثبت‌نام همیاران طبیعت در قم
محدودیت‌های کرونایی تردد شبانه خودروها ادامه دارد
واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی فرهنگیان قم جانمایی شد
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.