آیت‌الله حسینی بوشهری:

با جوان امروز نمی‌توان با نسخه چهل سال قبل رفتار کرد/ نباید از تحولات روز عقب بمانیم/ با آسیب‌های فرهنگی برخورد امنیتی نکنیم

شهر بیست/ رئیس جامعه مدرسین با تأکید بر اینکه راه برخورد و مواجهه با آسیب های فرهنگی و اجتماعی، صرفاً نباید قهرآمیز باشد و منتظر برخوردهای امنیتی و نظامی باشیم، گفت: بسیاری از امور فرهنگی و اجتماعی، راه حل فرهنگی دارد. باید ببینیم در تبلیغات، چه محتوایی برای مردم تدارک دیدیم و سپس از مردم توقع داشته باشیم.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
با جوان امروز نمی‌توان با نسخه چهل سال قبل رفتار کرد/ نباید از تحولات روز عقب بمانیم/ با آسیب‌های فرهنگی برخورد امنیتی نکنیم
شناسه : 31498 | انتشار : 27 دی 1399   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در دیدار با سید موسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، با قدردانی از خدمات این اداره کل گفت: در قضاوت‌ها، تنها نباید به نقاط ضعف و ایرادها نگاه کرد، متأسفانه جامعه ما عادت کرده که همیشه نقاط ضعف، سلبی و منفی را ببیند و آن را برجسته کند، در نتیجه خوبی ها و نقاط مثبت کمتر دیده می‌شود؛ اما ما وظیفه داریم که در مسائل مختلف مخصوصاً نقد مسئولان، ضمن بیان اشکالات، از محاسن و خدمات آنها هم تقدیر و تشکر کنیم.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، همه مسئولان و مردم را در پیروزی و شکست‌های جامعه مسئول و مؤثر دانست و افزود: اگر هرکس به اندازه وظیفه‌ و تکلیفی که متوجه اوست، خود را مسئول بداند، مشکلات جامعه هم بهتر و زودتر حل می شود؛ اما اگر موفقیت‌ها را به نام خود ثبت کنیم و تمام شکست‌ها را متوجه دیگران بدانیم و طبعاً مشکلات جامعه روز به روز بیشتر و راه حل آن هم دشوارتر می شود.

وی اضافه کرد: مشکل جامعه ما این است که هرکجا ایراد و اشکالی می‌بینیم، فوراً آن را به دیگران نسبت می‌دهیم و حاضر نیستیم سهم خودمان را هم ببینیم که تا چه حد به وظایف خود عمل کرده ایم و چه مقدار عمل نکرده ایم.

امام جمعه قم در ادامه، ضمن اشاره به تلاش دشمنان برای تأثیرگذاری بر فضای معنوی شهر قم، خواستار توجه هرچه بیشتر مسئولان به این شهر شد و گفت: نسبت به شهر مقدس قم، نگرانی‌های به جایی وجود دارد. مخصوصاً رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید، نگران وضعیت این شهر هستند. چرا که دشمنان ما برای اثرگذاری بر فضای معنوی و فرهنگی این شهر برنامه دارند.

آیت الله حسینی بوشهری با تأکید بر اینکه در برنامه ریزی ها باید متوجه شرایط و مقتضیات روز هم باشیم، گفت: در برنامه ریزی فرهنگی باید شرایط و مقتضیات زمان در نظر گرفته شود. امروز تحولات مختلفی را در جهان شاهد هستیم که با گذشته اصلاً قابل مقایسه نیست؛ بنابراین با جوان امروزی هم نمی توان مثل جوان چهل سال پیش رفتار کرد و همان نسخه سال‌های گذشته را برای او در نظر گرفت.

وی افزود: در اثر ماهواره، اینترنت و شبکه های مجازی، همگان به ابزارهایی برای ارتباط با جهان دسترسی دارند و سبک زندگی و فضای ذهنی آدم‌ها متحول شده، بنابراین برای مواجهه با این تحولات، باید ابتدا دنیای جدید را شناخت و سپس با نشان دادن الگوی خوب، مانع تأثیرات منفی این ابزارها مخصوصاً در نسل جدید شد.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه، عقب ماندن از تحولات روز را موجب خسارات جبران ناپذیر دانست و تأکید کرد: سیر تحولات به گونه ای است که گاهی انسان احساس می کند اقدامات ما در مقایسه با آنچه رخ می دهد و اتفاق می افتد، فاصله زیادی دارد. در حقیقت عقب ماندن از این تحولات، خسارات و آسیب های زیادی برجای می گذارد؛ بنابراین باید ضمن شناخت تحولات، فاصله خود را با آن کمتر کنیم و به صفر برسانیم. چرا که دشمن ما، بیکار نمی نشیند و از همه توان و ابزارهای خود برای ضربه زدن به جامعه دینی ما استفاده می کند.

آیت الله حسینی بوشهری، وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را از این جهت مهم دانست و گفت: مجموعه وزارت ارشاد برای شناخت آسیب های اجتماعی، باید برنامه ریزی داشته باشد و سهم هر آسیب را برای پدیده های مختلف اجتماعی مشخص کند.

وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تعامل با نهادهای فرهنگی و مذهبی از جمله حوزه های علمیه و جامعه مدرسین، از برنامه و طرح های این نهادها برای رفع آسیب های فرهنگی، استفاده کند.

رئیس جامعه مدرسین افزود: البته حوزه های علمیه هم باید به وظایف و تکالیف خودشان درباره مسائل فرهنگی جامعه عمل کند اما نقش و جایگاه وزارت فرهنگ، مهم است و این وزارتخانه با هم افزایی و هم فکری با سایر نهادها و سازمان‌ها می تواند برای رفع مشکلات فرهنگی، بهتر عمل کند.

آیت الله حسینی بوشهری با تأکید بر اینکه راه برخورد و مواجهه با آسیب های فرهنگی و اجتماعی، صرفاً نباید قهرآمیز باشد و منتظر برخوردهای امنیتی و نظامی باشیم، گفت: بسیاری از امور فرهنگی و اجتماعی، راه حل فرهنگی دارد. باید ببینیم در تبلیغات، چه محتوایی برای مردم تدارک دیده ایم و سپس از مردم توقع داشته باشیم که بر اساس داده‌های فرهنگی ما، رفتار کنند و در اینجاست که خود مردم در فضای جامعه می توانند نقش بازدارندگی داشته باشند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، همراهی و همدلی با مردم را در برطرف کردن مشکلات فرهنگی و اجتماعی، مؤثر دانست و تأکید کرد: مردم ما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند. مخصوصاً در شرایط فعلی که به علت تحریم های ظالمانه دشمنان و مسائل اقتصادی کشور، سختی هایی در زندگی مردم وجود دارد؛ بنابراین باید ضمن توجه به شرایط کشور، برای کاستن از دردها و سختی های مردم تلاش کنیم.

نوشته های مشابه
کرونای انگلیسی به قم رسید
جدیدترین آمار بیماران کرونایی قم
هشدار استاندار قم به دستگاه‌های اجرایی/ برای کنترل کرونا کمک نکنید همان بهتر پلمب شوید/ مدارس تا پایان سال بازگشایی نمی‌شود
افزایش روند ابتلا به کرونا در قم/ کاهش رعایت پروتکل‌ها نگران‌کننده است
ویروس انگلیسی به یک قدمی قم رسید
تخریب ویلاهای غیرمجاز روستای خاوه قم
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.