یادداشت/ مرتضی نجفی قدسی

از آه مظلوم بترسیم!

شهر بیست/ امیدواریم برخورد قاطع قوه قضائیه با عوامل تخریب آلونک آن خانم مظلوم و بی‌پناه بندرعباسی موجب شود تا دیگر این‌گونه اقدامات خودسرانه در شهرداری‌ها که خلاف شئون نظام جمهوری اسلامی است، رخ ندهد و آه مظلومان دامن‌گیرمان نشود!
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
از آه مظلوم بترسیم!
شناسه : 29236 | انتشار : 01 آذر 1399   پرینت

به گزارش «شهر بیست»، در پی تخریب آلونک زن سرپرست خانواده در بندرعباس و انعکاس گسترده آن در فضای مجازی، مرتضی نجفی قدسی از فعالان و خادمان قرآنی کشور در یادداشتی انتقادی چنین نوشته است:

بسم الله الرحمن الرحیم
«والله جعل لکم من بیوتکم سکنا …» و خداوند خانه‌های شما را برایتان محل آرامش قرار داد. (سورة نحل، آیة ۸۰)

تخریب آلونک زن بی‌سرپرست توسط مأموران شهرداری بندرعباس که در حومة این شهر با بلوک‌های سیمانی خانة محقری برای خود ساخته بود و بدون امکانات حتی آب و برق با دختر بچه‌اش زندگی می‌کرد در فضای مجازی انعکاس گسترده‌ای داشته است و وجدان عمومی را متأثر کرد.

متأسفانه اصرار و التماس آن زن بی سرپرست و ناله‌های سوزناک دخترش که از عمق وجود خدا را قسم می‌دادند هم نتیجه‌ای نداشت و مأموران بیرحمانه آلونک را تخریب کردند و متعاقبش آن زن نیز از سر نومیدی اقدام به خودسوزی کرد تا در این دنیایی که برایش به مانند جهنم شده است، دیگر زندگی نکند! گرچه خوشبختانه او از مرگ حتمی نجات یافت و دادستانی بندرعباس نیز تمامی عوامل تخریب را احضار کرده و دستور رسیدگی سریع به موضوع راداده است و ظاهراً از طرف سازمان بهزیستی نیز خانه‌ای برای آنان درنظر گرفته شده است ولی‌ای کاش این کارها قبل از تخریب انجام می‌شد و اینقدر از آبروی نظام جمهوری اسلامی هزینه نمی‌شد! متأسفانه برخی از مسئولان، بخصوص در شهرداری‌ها که مکرر از اینگونه اتفاقات در شهرهای مختلف افتاده است نه تنها از ظلم کردن به محرومین و مستضعفین واهمه‌ای ندارند بلکه از تبعات انعکاس اینگونه رفتارها در فضای مجازی و وجدان‌های عمومی که محدود به کشور هم نمی‌شود، هراسی ندارند!

نظام جمهوری اسلامی از ابتدا متکی بر مردم بوده است و اعتماد عمومی سرمایه بزرگ آن است که باید این سرمایه همیشه محفوظ بماند و کسی حق ندارد با رفتارهای غلط و ناصحیح خود موجب کاهش این اعتماد شود.

حمایت از محرومین و مستضعفین نیز یکی از شاخص‌های اصلی انقلاب اسلامی بوده است و حضرت امام خمینی (رض) که معمار کبیر این نظام است در یک جمله‌ای تاریخی با تصریح بر اینکه یک موی کوخ نشینان بر همة کاخ نشینان ترجیح دارد فرمودند: «آن وقتی که در انقلاب می‌دیدم که یک پیرمردی از آن گودنشین‌ها از آن منزل محقر خرابه بیرون می‌آمد و می‌گفت که ما با بچه‌هایمان صبح که می‌شود می‌رویم برای تظاهرات (مباهات می‌کردم) یک موی شما بر همة آن کاخ نشین‌ها و آن‌هایی که در این انقلاب هیچ فعالیتی نداشتند بلکه کارشکنی هم تا آن اندازه که می‌توانستند می‌کردند و الآن هم هر مقدار که بتوانند می‌کنند، یک موی شما بر همة آن‌ها ترجیح دارد بلکه مقایسه یک موی شما با آن‌ها نباید صحیح باشد!»

حضرت امام در طول دوران انقلاب بر حمایت از مستضعفین و محرومان تأکید داشتند و تشکیل ارگان‌ها و سازمان‌هایی مانند بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی، بنیاد شهید و حتی جهاد سازندگی در راستای حمایت و پشتیبانی از قشرهای محروم جامعه تأسیس و تعریف شدند.

رهبری معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدظله العالی) نیز همین مشی سلف صالح را داشته و همواره مسئولان در بخش‌های مختلف را به رعایت حال محرومان و مستضعفان و ایجاد عدالت اجتماعی فرا خوانده‌اند.

بنابراین وقتی رسالت انقلاب برای ایجاد قسط و عدل تعریف شده و پشتوانه اصلی انقلاب نیز همواره همین مردم محروم و مستضعف بوده‌اند چرا حرکت بعضی از ادارات دولتی و یا شهرداری‌ها در تناقض با این جهت شاخص انقلاب است؟! آیا شهرداری‌ها نمی‌دانند که هر گونه رفتار و حرکت ظالمانه آن‌ها به پای انقلاب و نظام نوشته می‌شود؟! چرا شهرداری‌ها با اینگونه رفتارهای سخیف و خلاف انسانی و خلاف قانون و شرع به خون شهدا خیانت می‌کنند و موجبات تضعیف نظام جمهوری اسلامی را پدیدمی آورند!

خوشبختانه قوه قضائیه برای رسیدگی به این‌گونه تخلفات ورود کرده ولیکن کفایت نمی‌کند، آیا حفظ آبروی نظام فقط وظیفه قوه قضائیه است؟ و مدیران دستگاه‌ها و شهرداری‌ها هیچ وظیفه‌ای در این خصوص ندارند!؟ چندی پیش ریاست قوه قضائیه جناب آقای رئیسی در پی مورد مشابهی تأکید کردند که از منظر ما تخریب کاخ‌هایی که به خلاف ساخته شده است اولویت دارد تا آلونک‌هایی که ولو خلاف در بعضی جاها ساخته شده است و طبیعی است که برای این‌گونه موارد هم ابتدا باید برای بی پناهان و آلونک نشینان محل سکونت مناسبی پیش بینی شود و سپس با احترام و حفظ حرمت آن‌ها جابه‌جایی صورت پذیرد.

به هر حال متولیان امر باید خود نسبت به رفع محرومیت‌ها پیشگام شوند و برای آن‌ها مسکن و مأوی پیش بینی کنند و اگر قادر به اداره زندگی نیستند از بیت المال باید برای آن‌ها مقرری تعیین شود.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی اصل‌های ۲۱ و ۲۹ به موضوع زنان سرپرست خانوار پرداخته است و نهادهایی مانند سازمان بهزیستی و کمیته امداد در تأمین و حمایت معیشتی از آنان وظیفه دارند.

آمارها نشان می‌دهد که بیش از ۱۴ درصد از خانوارهای ایرانی را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند و طبیعی است که این جمعیت همگی در رفاه و آسایش نیستند و نهادهای مسئول وظیفه دارند تا آنجایی که برای آن‌ها امکان دارد در حمایت از آن‌ها دریغ نکنند.

امیدواریم برخورد قاطع قوه قضائیه با عوامل تخریب آلونک آن خانم مظلوم و بی پناه بندرعباسی موجب شود تا دیگر این‌گونه اقدامات خودسرانه در شهرداری‌ها که خلاف شئون نظام جمهوری اسلامی است، رخ ندهد و آه مظلومان دامن‌گیرمان نشود و چه زیبا ملا عبدالقادر بیدل سروده است که:

بترس از آه مظلومان که هنگام دعا کردن اجابت از در حق، بهر استقبال آید

امیرالمؤمنین (علیه السلام) پس از ضربت خوردن و قبل از شهادت به فرزندانشان امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) وصیت می‌کنند و در آن وصیت نامه آورده‌اند که «کونوا للظالم خصما و للمظلوم عونا» یعنی دشمن ظالم و یاور مظلوم باشید و معنای خصم به ظالم این نیست که با ظالم بد باشید بلکه می‌گوید بروید یقة ظالم را بگیرید و سرجایش بنشانید و معنای عون به مظلوم نیز این نیست که صرفاً با مظلوم همدردی کنید بلکه بروید به او کمک کنید و اگر این رویة همگان باشد بسیاری از ظلم‌ها دیگر بوقوع نمی‌پیوندد و مظلومان نیز احساس تنهایی و بی یاوری نمی‌کنند.

حضرت امام حسین (علیه السلام) نیز در روز عاشورا و در آخرین لحظات حیاتشان به فرزندشان حضرت سجاد (علیه السلام) وصیت کردند که «یا بُنَیَّ اِیّاکَ وَ ظُلْمَ مَنْ لا یَجِدُ عَلیکَ ناصراً اِلّا الله» یعنی‌ای فرزندم، از ظلم به کسی که در برابر تو، هیچ یاری کننده‌ای بجز خداوند ندارد، برحذر باشد! و این روایت به لحاظ اهمیت حداقل از چهار امام معصوم (علیهم السلام) نقل شده است.

امام سجاد (علیه السلام) در دعای ابوحمزه از مردم به عنوان «عیال» پروردگار یاد می‌کنند «والخلق کل عیاله» یعنی مردم عائله پروردگار هستند و قطعاً پروردگار نمی‌پسندد که با عائله‌اش رفتار بیرحمانه و ظالمانه بکند، باز هم می‌گویم بترسیم از آه مظلومان که همه چیز را بر باد می‌دهد و چه زیبا صائب تبریزی سروده است: از تیره آه مظلومان، ظالم امان نیابد پیش از نشانه خیزد از دل فغان کمان را

فانّما علیک البلاغ المبین
خادم القرآن – مرتضی نجفی قدسی

 • نویسنده : مرتضی نجفی قدسی
نوشته های مشابه
جذب ۳۰ میلیارد مشارکت مردمی برای بهسازی بافت‌های تاریخی
تقاطع ورودی جعفریه به‌زودی افتتاح می‌شود
راه‌اندازی رینگ طلایی اطراف حرم مطهر
نمای شهری بر شکل‌گیری هویت افراد موثر است/ شهر با تحمیل نمای رومی بی‌هویت می‌شود
جدیدترین آمار بیماران کرونایی قم
ارائه تخفیف ۷۰ درصدی خدمات دندان‌پزشکی در مراکز بهداشت قم
ثبت دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • احمد حسن زاده

  تاریخ : 2 - آذر - 1399

  با سلام صحنه دلخراشی رو دیدم اما چرا باید این شرایط بوجود بیا که یکی کاخ داشته باشه و یکی با بلوک و پلاستیک الونکی برای زندگی بسازه که هر لحظه باید جونشونو از دست بدن شهرداری باید به وظایف خود عمل کنه من نمیگم که شهرداری کار درست انجام داده اما اگه تخریب نکنه باید هر روز جنازه از زیر آوار دربیارن پس باید ریشه این موصوع رو درست کنیم نه اینکه شهرداری رو مقصر بدونیم


  پاسخ

  • محمدمهدی عنایتی

   تاریخ : 3 - آذر - 1399

   پیش از اجرای این گونه احکام، باید تمام جنبه های انسانی و رفتاری و عوارض اجرای این تصمیمات رو در نظر بگیرند. متاسفانه در اغلب موارد، ماموران اجرای احکام این چنینی، رفتار مناسبی ندارند که با واکنش جامعه مواجه میشه.


   پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : 3 - آذر - 1399

  منوچهر افصحی
  با تشکر مقاله کامل وجامع ای ارائه نمودید متاسفانه تصاویر تاثر برانگیزی بود در خیلی از موارد دیگر از آرمانهای امام و انقلاب دور شده ایم خداوند به شما جزای خیر عطا فرماید


  پاسخ