عقب‌ماندگی بزرگ قم در نوسازی بافت اطراف حرم

شهر بیست/ مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت معصومه(س) گفت: قم به لحاظ ساخت و ساز دارای عقب‌ماندگی تاریخی بوده و این عقب‌ماندگی سبب شده نتوانیم پیشرفت قابل‌توجهی در حوزه بهسازی اطراف حرم داشته باشیم.
عقب‌ماندگی بزرگ قم در نوسازی بافت اطراف حرم
شناسه : 23207 | انتشار : 23 خرداد 1399   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، علیرضا خاکی با اشاره به اهمیت اجرای طرح‌های بازآفرینی در قم و احیای بافت‌های فرسوده، اظهار داشت: در اقدامات صورت گرفته بازگشایی چند محور مهم را در دست اقدام داشتیم که اجرای محور سلماسی تا حرم مطهر، آخرین پروژه در سال گذشته به شمار می‌رود.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت معصومه(س) با بیان اینکه در بازآفرینی در اجرای چند مرکز محله تجربه خوبی اتفاق افتاد که مرکز محله خانه زند ازجمله آن است، تصریح کرد: محورسازی در قم در ابتدای امر با مخالفت شهروندان روبرو شد، اما پس از مدتی وقتی شهروندان به ظرفیت‌های مهم محورسازی واقف شدند از اجرای این پروژه‌ها استقبال کردند و با درخواست بهسازی مردم مواجه شدیم که اجرای محله دروازه کاشان به این روال انجام شد.

خاکی افزود: اجرای بدنه سازی خیابان ارم را بالغ‌بر یک میلیارد تومان از منابع مردمی آغاز کردیم که ۴ پروژه مهم پاساژ امجدی و پاساژ سه‌راه بازار و پاساژ سرای کاظمی و مسجد آیت‌الله گلپایگانی از آن جمله بود.

وی خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد از جداره پروژه خیابان ارم پس از کف سازی با منابع مردمی بهسازی شده است و کل محور در دو سال گذشته انجام شد و فضای سبز و مبلمان در حال تجهیز شدن است.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) با تأکید بر اینکه در اجرای پروژه‌ها، ترکیبی از سازمان مسکن‌سازان شرکت بازآفرینی قدیم و نوسازی شهرداری مشارکت داشتند و در هر دو زمینه، بزرگ‌ترین وظیفه تسهیل‌گری بود، گفت: در جهت بازگشایی محور باغ پنبه با دغدغه‌های زیادی مواجه شدیم که تا دو متر مشکلات زیرساختی و تأسیسات شهری وجود داشت و بهسازی این پروژه بسیار چالش‌برانگیز بود که با روند تسهیل‌گری بخش زیادی از موانع رفع شد.

خاکی تصریح کرد: نخستین پروژه‌ای که بازآفرینی آن را آغاز کردیم که ۵ دستگاه با منابع خود وارد کار شدند و شهرداری با کف سازی و جداره سازی وارد شد و اداره کل شهرسازی، گاز و برق و آب نیز با منابع خودشان اقداماتی را انجام دادند، اما هر چه جلوتر می‌رویم در نیمه راه شهرداری و راه و شهرسازی تنها مانده است.

وی ادامه داد: پروژه‌ای که قرار بود با تعامل این دستگاه‌ها پیش رود، ۷۰ درصد توسط شهرداری و شهرسازی هزینه شد و ۳۰ درصد سایر منابع است که معمولاً وقتی مشارکت کم می‌شود، امید به ادامه کار را کاهش می‌دهد، البته دستگاه‌های خدمات رسان ما قوانین و مشکلات اعتباری داشته که قابل‌درک است.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) خاطرنشان کرد: بازنگری اولیه طرح چهل اختران صورت گرفته که تمامی این طرح‌ها توسط سازمان بازآفرینی انجام‌شده است، این طرح قرار بود به مشاور ارائه شود، اما مبلغ و زمان زیادی می‌گرفت که در جهت صرفه‌جویی توسط شهرداری انجام گرفت.

خاکی با بیان اینکه شهرداری آماده همراهی با طرح‌های بازآفرینی در قم است، یادآور شد: در جهت تحقق اهداف به روحیه همراهی و تعامل نیاز داریم؛ قم نسبت به شهرهای دیگر بازآفرینی و نوسازی محلات را دیرتر آغاز کرد اما نوسازی بافت‌های فرسوده با شدت بیشتری اتفاق افتاد.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) با بیان اینکه قم به‌ویژه پیرامون حرم از نظر نوسازی با مشکلاتی مواجه است، گفت: این عقب‌ماندگی تاریخی در قم سبب شده با عزم مدیران استانی و منابع پایین نتوانیم پیشرفت قابل‌توجهی داشته باشیم، قم کمترین سرانه درآمد در کلان‌شهرها را دارد و با این سرانه پایین، راه به‌جایی نمی‌بریم درحالی‌که خدمات در این شهر در سطح ملی است.

خاکی عنوان کرد: باید پروژه‌های ۴۸ و ۳۲ هکتاری در قم تخصیص یابد و با حمایت‌های ملی بتوانیم به ارزش‌افزوده مناسبی در جهت توسعه قم دست یابیم.

نوشته های مشابه
جدیدترین آمار بیماران کرونایی قم
افزایش مراجعات سرپایی با علائم کرونا در قم
نگرانی ستاد ملی مبارزه با کرونا از برگزاری برخی مجالس و تجمع‌ها در قم
اجباری برای حضور دانش آموزان قمی در مدارس وجود ندارد
با جوان امروز نمی‌توان با نسخه چهل سال قبل رفتار کرد/ نباید از تحولات روز عقب بمانیم/ با آسیب‌های فرهنگی برخورد امنیتی نکنیم
پخش ۴ ویژه برنامه شهادت حضرت زهرا(س) از بقاع متبرکه قم
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.