روزنامه «۱۹دی» تعطیل شد

شهر بیست/ روزنامه ۱۹ دی اعلام کرد،‌ پس از انتشار ۳۲۷۳ شماره و بیست‌ویک سال فعالیت در فضای رسانه‌ای کشور به عنوان روزنامه سراسری صبح ایران دیگر، انتشار خود را متوقف می‌کند و از فردا منتشر نمی‌شود.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
روزنامه «۱۹دی» تعطیل شد
شناسه : 18699 | انتشار : 03 اسفند 1398   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از ایرنای قم، مدیر مسئول و سردبیر این روزنامه در این خصوص نوشت:‌ روزنامه ۱۹دی با انتشار ۲۱ سال فعالیت مستمر و بی وقفه، امروز مجبور است با همه علاقه‌مندانش و دلسوزان جامعه رسانه‌ای استان، حتی شده به طور موقت، خداحافظی تلخی داشته باشد و کرکره انتشار مکتوب روزنامه را پایین بکشد.

مرتضی داستانی از روزنامه نگاران پیشکسوت و در حال حاضر نیز مدیرعامل خانه مطبوعات قم است، گفت: این وداع تلخ قرار بود یک‌ماه پیش اتفاق بیفتد. به‌دنبال – به تعبیر وی – هجمه ناجوانمردانه جریان زر و زور و تزویر به ۱۹دی، این اتفاق به تأخیر افتاد و با توجه به رسالتی که برای رونق بخشیدن به انتخابات به عهده داشتیم به بعد از انتخابات موکول شد.

وی ادامه داد: روزنامه ۱۹دی در این سال‌ها تلاش کرد در ایفای رسالتی که بر دوش دارد، همواره بر مدار حق و حقیقت حرکت کرده و از حق‌گویی و حق جویی واهمه‌ای نداشته باشد و با همه توان از افرادی که مورد ظلم و ستم قرار می‌گیرند حمایت کند و به اندازه توان خود روشنایی بر تاریکی‌های جامعه بتاباند، عیب و ایرادها را بازگوید و مروج خوبی‌ها باشد. البته ممکن است در این راه بعضا دچار لغزش و خطا شده باشد ولی بی تردید از روی عمد نبوده است.

به گفته وی، در این سال‌ها، مورد لطف و از دیگر سو بی مهری خیلی‌ها قرار گرفتیم؛ برخی با حمایت‌های معنوی خود ما را شرمنده خود کردند؛ بعضی‌ هم تا توان داشتند بر ما تاختند و یا راه را سد کردند؛ از راست افراطی تا اصلاح‌طلب و ضد انقلاب خطابمان کردند، و در این روزهای آخر، بی تقوایی و دریدگی را به خاطر چند رأی به اوج خود رساندند.

داستانی بیان کرد:‌ البته این تهمت‌ها و افتراها، به تعبیر یکی از دوستان، بیشتر گرممان می‌کرد؛ می‌فهمیدیم روزنامه مؤثری هستیم. اگر مؤثر نبودیم به جای فحش و تهمت تمجیدمان می‌کردند.

وی ادامه داد: آنچه موجب تعطیلی روزنامه در این مقطع می‌شود، قطعا ربطی به این هجمه‌ها و دلخوردی‌ها ندارد، بلکه وضعیت نامطلوب مالی و به تعبیر بازاری آن، ورشکستگی اقتصادی موجب شده است تا نتوانیم انتشار روزنامه را ادامه دهیم، علیرغم اینکه سال‌های پر زحمت و سختی را برای تناور شدن نهال روزنامه گذرانده‌ایم.

داستانی، کسری دو سال اخیر در تأمین هزینه‌ها، انباشت بدهی از یک سو، افزایش هزینه‌ها و کاهش درآمد ناشی از سیاست مطبوعاتی وزارت ارشاد و به ویژه اداره ارشاد قم، از دیگر سو را باعث ناتوانی در تامین نیمی از هزینه‌های روزنامه دانسته است. 

وی ادامه داد: بنابراین برای ایفای بهتر رسالت خود در شرایط موجود رسانه‌ای کشور به دنبال تجدید نظر در روش‌ها، ساختارها و منابع درآمدی هستیم. امید داریم در این وقفه با راهنمایی دوستان بتوانیم به توفیقاتی دست پیدا کنیم و زحمات ۲۰ ساله جمعی از بهترین اصحاب رسانه استان سرانجام بهتری پیدا کند.

مدیرمسئول روزنامه ۱۹ دی گفت: قابل ذکر است که انتشار مکتوب روزنامه به طور موقت از امروز تعطیل می‌شود، ولی فعالیت برخط و مجازی آن با اهتمام و قدرت بیشتری ادامه خواهد یافت.

گفتنی است روزنامه ۱۹ دی از جمله باسابقه ترین روزنامه های استان بود که با گرایش سیاسی نزدیک به اصولگرای سنتی فعالیت می کرد، این روزنامه به عنوان یکی از نمادهای مهم مطبوعات قم در زمینه تولید محصولات خبری متنوع همچون گزارش و یادداشت در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی تأثیرگذار بود.

نوشته های مشابه
جدیدترین آمار بیماران کرونایی در قم
سوغات کرونایی تاجران هندی
اهتزاز پرچم فلسطین در قم +تصاویر
کاهش ۵۷درصدی بارندگی در قم/ تالاب‌ها و رودخانه‌ها خشک شدند
آغاز ثبت‌نام چهل‌وچهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم
قوم لوط به جای ازدواج به دنبال همجنس‌گرایی بودند/ بخشی از زندانیان به جرم جنسی در زندان هستند
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.