زنان بی‌سرپرست در تهدید ازدواج‌ بی‌سرانجام و رفتارهای پرخطر هستند

شهر بیست/ یک جامعه‌شناس و روانشناس اجتماعی گفت: زنان بی‌سرپرست در تهدید ازدواج‌های بی‌سرانجام، رفتارهای پرخطر و مشاغل کاذب هستند.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
زنان بی‌سرپرست در تهدید ازدواج‌ بی‌سرانجام و رفتارهای پرخطر هستند
شناسه : 12919 | انتشار : 07 مهر 1398   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از ایسنای قم، مرجان انصاری با تاکید بر ضرروت حمایت از زنان بی‌سرپرست عنوان کرد: زنان به عنوان مادر، همسر و یا دختر دارای نقش‌های کلیدی هستند، در جامعه مدرن امروز نقش زنان در بخش‌های سیاسی، علمی، صنعتی، فنی، هنری و مهندسی و بازار کار کاملا مشخص است.

این جامعه‌شناس افزود: این مساله بیان‌گر پتانسیل بالای زنان برای پذیرش موفق مسئولیت‌هاست، بخشی از این زنان توانا، زنان بدسرپرست، بی‌سرپرست و سرپرست خانوار هستند که به دلیل تامین نیازهای مالی و معیشتی وارد بازار کار و اقتصاد شدند.

وی اظهار کرد: از نظر آماری بین سالهای ۸۵ تا ۹۵، مجردی در بین زنان در ایران ۸۶ درصد رشد داشت و این به معنای حضور ناگهانی یک جمعیت گسترده زنان جوان و تنها و جویای کار و بی‌سرپناه و نیازمند به رابطه عاطفی امن در یک جامعه غیر آماده و ناپذیرا برای این اتفاق بود.

انصاری بیان کرد: از طرفی دیگر تنها یک سوم این زنها از حمایت نهادهای اجتماعی برخوردارند، طبق آمار در سال ۹۵ میزان ۱۲.۷درصد خانواده‌های ایرانی، زن سرپرست بودند که خود گویای آمار بالایی است.

وی خاطرنشان کرد: جامعه ما به‌طور جدی درگیر بحران اقتصادی و فقدان اشتغال حتی برای مردان و درگیر آسیب‌هاست و بی‌توجهی به نیازهای زنان سرپرست خانوار، می‌تواند منجر به فاجعه‌ای اخلاقی و اجتماعی شود.

این روانشناس اجتماعی گفت: آنچه زنان در حال حاضر نیاز دارند، حمایت گسترده نهادهای دولتی و فرهنگ‌سازی رسانه‌ها و پذیرش اجتماعی است، زنان مجرد یا سرپرست خانوار شیرزنانی هستند که اگر بستر مناسبی برای آموزش، کارآفرینی، اشتغال و حمایت برای آن‌ها فراهم شود می‌توانند زنان موفقی در زندگی‌شان باشند.

وی افزود: ازدواج بی‌سرانجام، رفتارهای پرخطر و مشاغل کاذب، زنان بی‌سرپرست و تنها را تهدید می‌کند، اما زنانی که از حمایت‌های همه جانبه برخوردار باشند، تن به این آسیب‌های اجتماعی نمی‌دهند.

انصاری عنوان کرد: باید بپذیریم که تغییر بافت اجتماع در هر دهه، امری اجتناب‌ناپذیر است، گاهی در یک جامعه با بحران سالمندی، گاهی جنگ و یا زمانی با بحران ازدواج روبه‌رو هستیم و امروز با بحران حضور زنان مجرد روبرو هستیم.

وی بیان کرد: آنچه مهم است، تشخیص نیازهای این زنان و کمک به رفع نیازهاست و این اتفاق توسط دولتمردان در بسترسازی برای رفع نیازهایشان می‌افتد، سپس توسط جامعه‌شناسان با پیشگیری وقایع می‌تواند نهادینه شود.

این جامعه‌شناس اظهار کرد: از طرفی رفع نیازهای آن‌ها توسط افراد جامعه با پذیرش و همدلی و نوعدوستی می‌تواند اتفاق بیفتد تا دوباره تعادل عاطفی و امنیت فکری جامعه به حالت عادی خود بازگردد.

وی گفت: امروز اشتغال در محیطی امن، یکی از نیازهای مهم زنان سرپرست خانوار است، اگر زنان بی‌سرپرست مورد حمایت قرار بگیرند، جایگاه خانواده از آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی مصون خواهد بود.

انصاری بیان کرد: مشاغل خانگی، از جمله ظرفیت‌های بسیار مهم برای اشتغال بانوان است و زنان سرپرست خانوار می‌توانند از طریق این نوع مشاغل در محیط خانه و در کنار فرزندان و اعضای خانواده به اشتغال و کسب معاش بپردازند.

نوشته های مشابه
جدیدترین آمار بستری بیماران کرونایی در قم
طلاب جهادی به یاری بیماران کرونایی می‌آیند
به‌ روز شدن رسیدگی به پرونده های قضایی/ با مسئولان کم‌کار قم برخورد می‌کنیم
تخلفات افراد منسوب به دستگاه قضایی برای نظام هزینه‌زاست/ نباید با آبروی نظام بازی کرد
فرمانده جدید پایگاه پدافند هوایی حضرت معصومه(س) معرفی شد
برگزیدگان مسابقه طراحی و ساخت انگشتر در قم معرفی شدند
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.