اهالی خبر و رسانه نیازمند رفاه و آرامش هستند

شهر بیست/ مشاور رسانه‌ای رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: اگر شفاف سازی و آگاهی بخشی از جانب رسانه‌ها و یا خبرنگاران ما دچار نوسان شود، افکار عمومی در دام رسانه‌های معاند قرار می‌گیرد. لذا باید تلاش کنیم با فراهم کردن رفاه آسایش و نیز تمرکز توام با آرامش برای اهل خبر و رسانه، ضروریات جریان رسانه‌ای کشور را بهبود ببخشیم.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
اهالی خبر و رسانه نیازمند رفاه و آرامش هستند
شناسه : 10834 | انتشار : 18 مرداد 1398   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از ایکنا، کریم دلفانی، مشاور رسانه‌ای رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به نامگذاری هفدهم مرداد به عنوان روز خبرنگار، گفت: روز خبرنگار فرصتی است تا به برکت خون شهیدان بزرگوار و اهل قلمی چون محمود صارمی عزیز،از قشر فرهیخته ای یاد کنیم که با وجود دراختیار داشتن رسانه و تریبون تبلیغاتی، اما برای خود چیزی نخواسته و همواره تلاش کرده و می کند، زبان گویای جامعه پیرامون خود برای دستیابی به حقایق باشد.

وی افزود: یکی از نقدهایی که بنده به مسئولین دارم این است به‌رغم اطلاع از جایگاه و شأن خبر نگار اما در فرایند ماموریت ها و مسئولیت های خود نسبت به این قشر فرهیخته اگر نگوییم بی اعتنا اما کم لطف هستند و این مهم، در طول سال و نحوه مواجهه با این قشر خدوم و زحمت کش به خوبی قابل لمس و حس است.

مدیر ارتباطات ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش افزود: اگر نگاهی به قرآن و سیره اهل بیت علیهم السلام داشته باشیم، خواهیم دید، خداوند در قرآن به بندگان و امت پیامبر امر می فرماید که در نشر اخبار مواظب باشید و نهایت دقت را داشته باشید و آیات ۹ و ۷۰ سوره احزاب، حکایت از آن دارد باید قول سدید، محکم و با پایه و اساس را در بین مردم نشر و ترویج داد.

این فعال رسانه ای یاد آور شد؛ گرچه تاکیدات خداوند، رسالت گویندگان و نشردهندگان و راویان را مورد توجه قرار داده است ، اما نباید از این نکته غافل باشیم یکی از وظایف مسئولین فراهم کردن زمینه گفتن قول سدید و به تعبیر ما، قول محکم است. بنابراین جامعه خبری باید احساس کند می‌تواند قول محکم را بدون در نظر گرفتن ملاحظات افراد و یا گروه های سیاسی و نیز مسئولین اجرایی بیان کند و اتفاقا به لحاظ آگاهی بخشی باید مورد تشویق و تفقد مسئولین قرار بگیرد.

دلفانی خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم اگر شفاف سازی و آگاهی بخشی از جانب رسانه ها و یا خبرنگاران ما دچار نوسان شود، افکار عمومی در دام رسانه های معاند قرار می‌گیرد لذا باید تلاش کنیم با فراهم کردن رفاه آسایش و نیز تمرکز توام با آرامش برای اهل خبر و رسانه ضروریات جریان رسانه‌ای کشور را بهبود ببخشیم.

وی با بیان برخی از ضروریات روز در جریان رسانه ای کشور گفت: یکی از ضروریات امروز ما که از رسالت های خطیر خبرنگاران بصیر است، افزایش سواد رسانه ای و آگاهی بخشی جامعه است ، زیرا در جامعه امروز بحث اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، اهمیت متفاوتی دارد.

سردبیر فصلنامه حلقه وصل گفت: معمولا اطلاع رسانی به شکل جریان غالب روزمره و نیاز اصلی در جامعه مدرن شهری از الزامات اولیه شهروندی محسوب شده و بخشی از بازخورد عینی جامعه را تامین می‌کند و این روند همچنان به صورت روتین وجود دارد اما آن روی سکه اطلاع رسانی، آگاهی بخشی به عنوان راهکار افزایش ضریب سلامت فکری و مقابله با سموم اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و برنامه ریزی شده از سوی جریان‌های معاند است.

این کارشناس رسانه افزود؛ افزایش ضریب سلامت فکری می تواند در سه قالب مقابله با تروریسم سایبری، ایجاد امید در بطن جامعه و ایمن سازی در مقابل شایعات و محتوای ناسالم در فضای رسانه با بالا بردن سواد رسانه ای شکل بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد یک سازوکار مناسب برای محتوای ارائه شده به جامعه مخاطب، وظیفه حیاتی خبر و خبرنگار در ساختاری است که به صورت عامدانه و تخصصی از سوی جریان دشمن مورد حمله قرار گرفته است.

دلفانی افزود؛ شاید در نگاه اول، جریان‌های محتوایی در بستر اطلاع رسانی جامعه برای مخاطب عام از یکدیگر قابل تفکیک نباشند اما با بررسی دقیق می‌توان به اهداف مورد استفاده گروه‌های راهبردی جنگ نرم دست یافت که ساختارهایی چون شبهه افکنی، ایجاد تضاد، بی اعتمادی و … را به ذهن کاربر تزریق می‌کنند.

نوشته های مشابه
ظرفیت‌های بالای پردیسان قم برای سرمایه‌گذاران
افزایش نظارت‌ها برای توقف تخلفات شهری در منطقه یک قم
آغاز عملیات سم‌پاشی فضای سبز شهر قم
تشریح آخرین وضعیت احداث تونل جمهوری
جدیدترین آمار بیماران کرونایی قم
قم تندترین شیب صعودی کرونا را در کشور دارد
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.