آیت الله استادی:

اساس مشکل بدحجابی از برنامه‌های صداوسیماست

شهر بیست/ عضو شورای عالی حوزه و استاد برجسته حوزه علمیه تاکید کرد: مهمترین مشکل در بحث بدحجابی، نوع تبلیغات و برنامه‌های صداوسیما است و تا این رویکرد تغییر نکند، تلاش‌ نهادهای دیگر هیچ فایده‌ای ندارد و خنثی خواهد شد.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
اساس مشکل بدحجابی از برنامه‌های صداوسیماست
شناسه : 10268 | انتشار : 03 مرداد 1398   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از روابط عمومی دارالقرآن علامه طباطبایی، آیت‌الله رضا استادی در چهارمین همایش سیدالعابدین امام سجاد(ع) در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) که با حضور روحانیون و فعالان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان برگزار شد، گفت: اساس مشکل ما در بحث حجاب، صداوسیماست زیرا وقتی گوجه فرنگی می‌خواهد تبلیغ کند یا با کسی می خواهد مصاحبه کند خانم مجری می‌آورد که لباس زرد و سرخ دارد و امثال اینها که همه اهل علم باید این انتقادها را مطرح کنند تا بلکه صدا و سیما از خواب بیدار شود.

وی افزود: صداوسیما مستمع میلیونی دارد و هر نفر روزانه دو تا سه ساعت تلویزیون می‌بینند؛ نباید در این مسئله تعارف داشته باشیم؛ آقا فرموده‌اند من به مسئولان صدا و سیما سفارش کرده‌ام ولی ما هم وظیفه داریم که آنقدر بگوئیم و بگوئیم تا شاید موثر واقع شود.

استادی با تمجید از ورزشکارانی که روی پلی در یک کشور دیگر نماز خواندند، تصریح کرد: صدا و سیماست که سبک زندگی مردم را شکل می‌دهد؛ اینکه همه ورزش‌های دختران را در صداوسیما نشان می‌دهد اثر کار دیگران را خنثی می‌کند و آن وقت انتظار داریم که دختران محجبه شوند.

این استاد حوزه با بیان اینکه همه کارهای اوقاف و سازمان تبلیغات و ائمه جمعه و جماعات و حوزه های علمیه و امثال آنها یک صدم تاثیر صداوسیما را ندارد، بیان کرد: البته صداوسیما برنامه‌های خوبی هم دارد که باید تقدیر کنیم ولی مثلا تبلیغ می‌کنند که همه کتاب بخوانند در حالی که کتاب خوب خواندن باید تبلیغ شود نه به طور کلی کتاب خواندن، تا انسان در مسیر درست قرار بگیرد.

بودجه صداوسیما نباید با تبلیغ تامین شود

وی افزود: آیا بودجه صداوسیما باید با تبلیغ رب گوجه فرنگی تامین شود؟! این مسیری که صدا و سیما طی می کند دختران و پسران ما را گرفتار می‌کند و وقتی خراب شدند ساختن آن سخت است، البته سوء قصد هم ندارند ولی نمی‌دانند که چه می‌کنند!

استادی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر در خیابان خوب است ولی به شرطی که اثر آن خنثی نشود، به بحث نماز و مدارس اشاره و تصریح کرد: صدا و سیما یک هفته در بحث انتخابات دائما می‌کوبد و می‌گوید(تبلیغ می‌کند) که لازم است اما چرا در کارهای دینی مثلا برای مسجد و نماز این کار انجام نمی‌شود! حتی گاهی برنامه‌های خوبی هم که دارد ولی در وسط همان برنامه‌ها، مطالبی نامناسب پخش می‌شود.

وی در ادامه به نوادگان امام سجاد(ع) اشاره کرد و گفت: ایشان ۱۱ پسر و ۴ دختر داشته که هفت پسر  در کتب مطرح هستند؛ اهل بیت دشمنان زیادی داشته‌اند به گونه‌ای که کسی جرئت نمی‌کرده بگوید من سید هستم.

وی با بیان اینکه تمام سادات حسینی، مرعشی، شبیری و سجادی به امام سجاد برمی‌گردند، افزود: گاهی سؤال می شود که آیا  امامزادگانی که شجره نامه ندارند، می‌شود در مقابرشان زیاتنامه خواند که جواب این است که در همه امامزادگان سال‌ها عبادت و قرآن و توسل صورت گرفته و این مکان‌ها برکت یافته است و در آنجا افرادی از بزرگان و علما و … دفن هستند که مایه برکت هستند و بسیاری از همین امامزادگان ناشناخته وقتی به آنان نذر شده است، مردم حاجت گرفته اند و جواب داده است.

چهار شرط برای اثبات امامزاده بودن

استادی با بیان اینکه زیارتنامه باید در امامزادگان شناخته شده خوانده شود، افزود: البه برخی زیارات در مفاتیح هست که اسم معین ندارد و می‌توان برای همه امامزادگان خواند ولی همه امامزادگان محل ذکر و دعا و توسل هستند؛ محدث قمی در آثارش سخنی در مورد امامزادگان دارد؛ ایشان آورده که چهار چیز لازم است تا امامزاده بودن ثابت شود؛ اول اینکه باید فرزند امام بودن آن فرد در تاریخ وجود داشته باشد و دوم اینکه خوب بودن او هم ثابت شود؛ سوم اینکه سفر این امامزادگان از مدینه به قریه ها و بلادهای دیگرهم ثابت شود و چهارم دفن آن‌ها در مکان‌های ذکر شده هم ثابت شود مانند حضرت معصومه(س) که از امام زادگان مسلم و معین و دارای زیارتنامه مخصوص است. محدث قمی در ادامه ده بقعه را نام برده و معتقد است که از بقیه اطلاعی نداریم البته باید دعا و ذکر در این مکان‌ها باشد ولی جایگاه امامزادگان شناخته شده را ندارند.

این استاد حوزه با بیان اینکه برخی فرزندان امام سجاد از جمله امامزاده صابر از اولاد امام سجاد با ۹ واسطه در منطقه ونک تهران دفن است، تصریح کرد: از این مسئله پی می بریم که هر کسی شجره‌نامه آورد که با ده واسطه به امام می‌رسد، حتما دروغ است زیرا تا رسیدن به امام سجاد بیش از ۳۳ و یا ۳۴ واسطه لازم است.

وی افزود: سلطان محمد شریف در قم و امامزاده مشهد اردهال از جمله امامزادگانی هستند که از اولاد امام سجاد هستند که محدث قمی از آن‌ها یاد و تجلیل کرده است؛ وی معتقد است که چندتن از نوادگان امام سجاد ‌در قم بوده و در کنار مقبره حضرت معصومه(س) مدفون هستند همچنین در اصفهان و شوشتر امامزاده‌ای بسیار محترم از فرزندان امام سجاد(ع) وجود دارد.

جایگاه والای امام خمینی

استادی با بیان اینکه برخی از نوادگان ائمه در دوران معاصر هستند که تردیدی در مورد آن ها وجود ندارد، افزود: امام خمینی هم شجره‌نامه و هم انتساب کامل دارند و واقعا ایشان امامزاده هستند و به قول آیت الله اراکی گاهی سراغ این قبور باید برویم؛ اینکه برخی به مقبره میرزای قمی می‌روند و حاجت می‌گیرند زیرا برخی علاوه بر عالم بودن، اهل معنا و عارف واصل بودند و انسان می‌تواند از قبور آنان حاجت بگیرد.

وی با اشاره به اقدامات رضاخان در کشف حجاب بیان کرد: وی بخشنامه کرد که باید مجالس مختلف در ترویج کشف حجاب بگیریم و حتی یک روحانی هم در آن باشد ولی علما و روحانیون در مقابل این مسئله ایستادند و با تلاش آنان است که دین به دست ما رسیده و ما هم باید تلاش کنیم تا جایی که می‌توانیم به فکر دین باشیم؛ باید با دیدن لباس ما، مردم به یاد دین بیافتند و بدانیم روزی باید جواب بدهیم.

جوانان منتظر نهادها نمانند

این استاد حوزه در توصیه به جوانان تصریح کرد: نسبت به شما شاید ۳۰ نهاد وظیفه فعالیت دارند ولی شما فرض کنید که هیچ کدام به وظیفه خود عمل نمی‌کنند؛ بدانید خودتان وظیفه دارید؛ خود جوان می‌تواند زندگیش را عوض کند و جوری زندگی کند که امام زمان از او راضی باشد و نباید کوتاهی کنید؛ بهترین مبلغ برای جوانان منحرف، خود جوانان هستند.

استادی تاکید کرد: ما که از حضرت سجاد حرف می‌زنیم باید زندگی و خانواده ما هم متناسب با شان ایشان باشد زیرا محبت و علاقه بدون تبعیت و اطاعت معنا ندارد؛ ما باید ولایت را در کنار عمل صالح داشته باشیم و اعتقاد به هر دو جنبه جواب می‌دهد.

وی با بیان اینکه علامه طباطبایی بالاترین خدمت را به دین داشت و توقع هم نداشت، تاکید کرد: برخی کاری برای دین نمی‌کنند و از دین توقع هم دارند؛ امام خمینی بالاترین خدمت را به مکتب تشیع و دیانت مردم و ایران و جهان کرد و هیچ برداشت دنیوی نداشت. ما باید یاد بگیریم که خدمت و کار زیاد و توقع کم داشته باشیم.

نوشته های مشابه
جدیدترین آمار بیماران کرونایی قم
گلایه شدید دکتر قدیر از بی‌توجهی مسئولان/ هر چه نامه می‌زنیم به وظیفه‌ خود عمل نمی‌کنند
اطلاعیه جذب سرباز امریه در مسجد مقدس جمکران
مرکز انتقال خون قم میزبان اهداکنندگان در ماه رمضان است
مسابقه «من و یک زمین دوست داشتنی» برگزار می‌شود
تولید ۳۰ پادکست از نیایش‌های کودکانه
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.