تاریخ شفاهی حتی در صورت مکتوب شدن خصلتی گفتاری دارد

شهر بیست/ مدیر دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استان‌های حوزه هنری در کارگاه آموزشی تاریخ شفاهی، گفت: مصاحبه‌‌کننده باید با تاریخ، جغرافیا، روانشناسی و ادبیات آشنا باشد تا بتواند در جریان مصاحبه ارتباط لازم و کافی را با مصاحبه شونده برقرار کند.
پایگاه خبری شهر بیست (shahr20.ir) :
تاریخ شفاهی حتی در صورت مکتوب شدن خصلتی گفتاری دارد
شناسه : 10191 | انتشار : 02 مرداد 1398   پرینت

به گزارش «شهر بیست» به نقل از روابط عمومی حوزه هنری قم، دومین کارگاه دوره مبانی تاریخ شفاهی دفاع مقدس و انقلاب اسلامی با حضور محمد قاسمی‌پور پژوهشگر و مدیر دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استان‌های حوزه هنری، در سالن سوره حوزه هنری قم برگزار شد.

محمد قاسمی‌پور در ابتدای این کارگاه در خصوص تکنیک‌های مصاحبه، اظهار کرد: تاریخ شفاهی حتی در صورت مکتوب شدن، خصلتی گفتاری دارد. در فرآیند مصاحبه تاریخ شفاهی دو عامل مصاحبه‌کننده و راوی ارتباطی تنگاتنگ یافته و مصاحبه‌کننده به عنوان یک شنونده فعال نقشی اساسی ایفا می‌کند تا مصاحبه شونده (راوی) در فضایی آرام و بی‌دغدغه به شرح و بسط دیدگاه‌ها و شنیده‌های خود بپردازد.

مدیر دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استان‌های حوزه هنری در ادامه خاطرنشان کرد: بدیهی است نقش مصاحبه‌گر در این میان، نقشی فعال و پویاست و گفتمان متقابل مصاحبه‌گر و راوی با به کارگیری شیوه‌های اصولی و استاندارد مصاحبه تاریخ شفاهی، به آشکار شدن زوایای پنهان تاریخ و بازسازی دوباره آن منجر می‌شود

وی افزود: مصاحبه‌‌کننده باید با تاریخ، جغرافیا، روانشناسی و ادبیات آشنا باشد تا بتواند در جریان مصاحبه ارتباط لازم و کافی را با مصاحبه شونده برقرار کند.

قاسمی‌پور همچنین تصریح کرد: خاطره یکی از عناصر مهم در تاریخ شفاهی است که باید دارای زمان، مکان و روایت باشد و خاطراتی که خالی از این موارد باشد مقبول نیست.

شایان ذکر است که در دوره مبانی تاریخ شفاهی دفاع مقدس و انقلاب اسلامی که به همت واحد فرهنگ ومطالعات پایداری حوزه هنری قم برگزار می‌شود، با حضور اساتید شناخته شده این عرصه طی  ۸ جلسه به موضوعاتی از قبیل سوژه یابی، تکنیک‌های مصاحبه، شناخت گونه‌های نوشتاری، تدوین و تنظیم خاطرات، روایت اسارت و … پرداخته می‌شود.

نوشته های مشابه
جدیدترین آمار بستری بیماران کرونایی در قم
‌اختتامیه ششمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر قم برگزار می‌شود‌
درخشش کشتی‌گیر جوان قم در جام بین المللی اوکراین
نیاز آبی تالاب‌های قم بسیار جدی است
احداث ۱۸۰۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی در قم آغاز شد
احتمال بازگشت قم به وضعیت زرد/ پُر شدن تخت‌های بیمارستان کودکان قم نگران‌کننده است
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.